eur:
411.21
usd:
392.84
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Volkswagen/Facebook

Fél éve csökken az új autók száma az Unióban, nálunk sem jobb a helyzet

A forgalomba helyezések 2021 egészében is elmaradtak az előző évitől. Magyarországon 4,8 százalékos az éves visszaesés. A Volkswagen a legnépszerűbb, viszont a Hyundai hatalmasat lépett előre.

Decemberben már a hatodik egymást követő hónapban csökkent az egy évvel korábbihoz képest az újonnan forgalomba helyezett autók száma az Európai Unióban az európai autóipari ágazati szakmai képviseleti szervezet, az ACEA jelentése alapján. A forgalomba helyezések 2021 egészében is elmaradtak az előző évitől.

Decemberben 795 ezer személygépkocsit helyeztek forgalomba az Európai Unióban, 22,8 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban.

A decemberivel együtt már a hatodik egymást követő hónapban csökkent éves bázison nagyjából húsz százalékkal a forgalomba helyezett új személygépkocsik száma az EU-ban.

Éves növekedés csak a március-júniusi időszakban volt tavaly, a legnagyobb mértékű, több mint háromszoros, áprilisban.

Januárban és februárban is kevesebb autót helyeztek forgalomba mint az előző évben, mintegy húsz százalékkal.

  • A tavalyi egész évben az előző évinél 2,4 százalékkal kevesebb, 9,7 millió új autót helyeztek forgalomba az Európai Unióban.
  • A válság előttitől, a 2019-es forgalomba helyezésektől 3,3 millióval marad el a 2021-es forgalomba helyezések száma.

Míg a 2020-as csökkenés elsősorban a válság gazdasági aktivitást és keresletet visszafogó hatására vezethető vissza, a 2021-es csökkenés oka elsősorban a félvezetőalkatrészek hiánya miatt lelassult gyártás volt.

A legtöbb autót a Volkswagen konszern márkáiból helyezték forgalomba tavaly, 2,437 milliót, 4,8 százalékkal kevesebbet, mint 2020-ban. A legnépszerűbb márka a VW volt 1,082 milliós, az előző évinél 6,7 százalékkal kevesebb forgalomba helyezéssel. A Volkswagen konszern piaci részesedése 25,1 százalékra csökkent 25,8 százalékról, a VW márka piaci részesedése 11,2 százalékra csökkent 11,7 százalékról.

  • A legnagyobb növekedést a Hyundai csoport érte el 2021-ben, 18,4 százalékosat.
  • A legnagyobb mértékben, 27,0 százalékkal a Mitsubishi és 24,2 százalékkal a Honda forgalomba helyezései csökkentek 2021-ben.

A négy legnagyobb nemzeti piac közül

  • csak Németországban csökkent az éves forgalomba helyezések száma 2021-ben, 10,1 százalékkal. A négy közül
  • a legnagyobb növekedés Olaszországban volt, 5,5 százalékos,
  • Spanyolországban 1,0 százalékos,
  • Franciaországban 0,5 százalékos.

A legnagyobb éves növekedés Horvátországban és Görögországban volt, 24,7 és 24,6 százalékos. A legnagyobb mértékben, 22,0 százalékkal Litvániában csökkentek a forgalomba helyezések.

Decemberben Magyarországon 8742 személygépkocsit helyeztek forgalomba, 31,2 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbi 12,7 ezernél.

A tavaly forgalomba helyezett személygépkocsik száma 4,8 százalékkal csökkent 122 ezerre.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×