A kis forgalmú gyógyszertárak közül azok számíthatnak segítségre, melyek adott településen egyedüliként működnek, tehát azok a patikák, amelyek olyan nagyobb falvakban vagy városokban üzemelnek, ahol több ilyen is van, a január 1-jétől nyíló új lehetőségben nem részesülnek – tisztázta a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke érdeklődésünkre a Világgazdaság által megírt információt. Az érintett gyógyszertárak száma országosan 380 és 400 közé tehető, az előző év első félében a közfinanszírozott gyógyszerek forgalmazásából származó árrésük nem haladta meg a 9 millió forintot – magyarázta a szakértő, megismételve: valóban az aprófalvas települések nagyon kis forgalmú gyógyszertárairól van szó, amik életben maradása létfontosságú.
Hankó Zoltán emlékeztetett: 2013-tól, amikor a Széll Kálmán Terv gyógyszerpiaci intézkedései hatályba léptek, részben az akkor elszenvedett veszteségek kompenzálásaként, részben egy úgynevezett gyógyszerbiztonsági validálás ellentételezéseként a gyógyszertárak szolgáltatási díjban részesülhetnek. A gyógyszertárak havi vénydarabszámának a függvényében sávos degresszív rendszer működik. Most a kis forgalmú gyógyszertárakban megszűnik a sávos rendszer, és a 20, 35, illetve 40 forint helyett egységesen 80 forint szolgáltatási díjban részesülhetnek vényenként. Ez praktikusan azt jelenti, hogy
a legkisebb patikáknál az eddigi szolgáltatási díj lényegében megduplázódik.
A kamara elnöke megjegyezte: az eddig rendelkezésre álló keretösszeg módosításáról nincs tudomásuk, így amit a legkisebb gyógyszertárak most plusz forrásként megkapnak, valószínűleg a nagyobbaknak a rovására kerül hozzájuk.
"Önmagában ezt nem tartom rossznak, ha a nagy jól működik, akkor lehet a támogatása kisebb" – tette hozzá.