A bértámogatást május 31-ig igényelhették azok a cégek, amelyek nem tudták folytatni megszokott tevékenységüket a pandémia alatt.
„Ez nagy fontos intézkedés volt, hiszen ez tette lehetővé, hogy a kollégák legalább egy részét meg lehessen tartani” – mondta a bértámogatás szerepéről a turisztikai szektorban az InfoRádiónak a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke, Flesch Tamás. Szerinte ez a támogatás tette lehetővé, hogy a terasznyitás után újra tudjanak indulni, hiszen mint a szektor sok szereplője elmondta, a munkaerő volt ebben a kulcs. Éppen ezért sajnálják, hogy vége van, szerették volna, ha még pár hónapig kitart – nyilatkozott az elnök.
Úgy látja, vidéken még legalább júniusban, Budapesten még két hónapig, de inkább egész nyáron fenn kellett volna tartani a bértámogatást. A különbséget az indokolja, hogy
a fővárosban a nyáron 25-30 százalékos forgalomra lehet számítani.
Flesch Tamás arról számolt be, hogy nagyjából a szektorban dolgozók fele hagyta el állását, illetve kellett nekik felmondani a járvány alatt.
A bértámogatás kivezetése miatt a konferencia- és rendezvényszervező cégek is bajban vannak. Erről már a Hungexpo vezérigazgatója, a Magyarországi Rendezvényszervezők és Szolgáltatók Szövetségének elnöke, Ganczer Gábor beszélt az InfoRádióban. Elmondta, az ősszel lesznek nagyobb rendezvényeik, ami azért jelent nagy kihívást, mert
a világjárvány miatt a korábbi létszámuk hetven százalékát tudták megtartani.
Bértámogatás nélkül nem tudják visszapótolni a létszámot.
Ganczer Gábor szerint a megszűnt munkahelyek visszaépítése lassabb lesz, mint lenne bértámogatással, ez nagy terhet ró majd a megmaradt munkavállalókra. Azt mondta, olyan munkavállalói állománnyal indulnak újra, amekkorát a rendelések alapján a későbbiekben is fenn tudnak tartani. Arra számít, hogy a jövő év hozhatja vissza a pandémia előtti szintet a szektorban.