eur:
410.97
usd:
394.83
bux:
79441.28
2024. november 22. péntek Cecília

Már év közben emelést kapnak a nyugdíjasok

A parlament oldalán kedd este közzétett 2021-es költségvetési törvénymódosító indítványban szerepel az újdonság.

A 2021-es költségvetési törvénymódosító indítvány 67. oldalán, az általános indoklás főbb családpolitikai változásokat felsoroló részénél az alábbi mondatok szerepelnek a Portfolio összefoglalója szerint: "2021 januárjától 3 százalékkal emelkedtek a nyugdíjak és nyugdíjszerű ellátások. A jelenlegi prognózisok alapján ezt meghaladó, 3,6 százalékos infláció várható 2021 egészében. Az érintettek már év közben kiegészítő ellátás-emelésben részesülnek. Amennyiben ezen értéket is meghaladná a tényleges infláció, úgy a különbözetet – a vonatkozó törvényi rendelkezéseknek megfelelően - a kormány november hónapban januárra visszamenőleg is kifizeti."

A fentiek szerint a kormány az eddigieknél magasabb, 3,6 százalékos inflációt vár, sőt, az utolsó mondat szerint ennél még magasabb is lehet ez az érték. A portál megjegyzi, hogy a Magyar Nemzeti Bank az egy hónapja publikált inflációs jelentésében idénre átlagosan 3,8-3,9 százalékos inflációt prognosztizált.

A portálnak egy nyugdíjszakértő azt is kiemelte: a módosító javaslat szerint 2021-ben a GDP tervezett növekedése 4,3 százalék, aminek megfelelően idén novemberben lesz nyugdíjprémium (3,5 százalékos GDP-növekedés fölött jár).

Az összeállítás szerint ha a fenti számok valósulnak meg, akkor

  • a nyugdíjprémium maximális mértéke 16 ezer forint lehet,
  • az egyszeri emelési kiigazítás mértéke a novemberi nyugellátás 7,2 százaléka lehet

(számítások és magyarázat itt).

További változás volt - egyebek mellett - idén a nyugdíjrendszerben a 13. havi járandóság visszavezetésének első lépése (a következő 2022 februárjában lesz), valamint az, hogy a méltányosság alapján megállapított nyugdíjemelés és az egyszeri segély engedélyezési összeghatára 2021. január 1-jétől főszabályként ötezer forinttal emelkedett.

A járvány és az adókönnyítések jelentős lyukat ütöttek

Jórészt a szociális hozzájárulási adó (szocho) folyamatos csökkentése, valamint a pandémia miatti ágazati járulékkedvezmények miatt a nyugdíjkassza két fő bevételi forrása (1.: szocho; 2.: a szociális hozzájárulási adó, valamint a társadalombiztosítási járulék Nyugdíjbiztosítási Alapot megillető része)

együttesen 108,7 milliárd forinttal kevesebb, mint a hatályos költségvetési törvényben szereplő összeg,

emiatt jelentős mértékben - az idei költségvetési törvényben szereplő összeghez képest 109,7 milliárd forinttal - meg kellett növelni a nyugdíjkiadások egyéb költségvetési forrásból történő támogatását, 425,7 milliárd forintra - derül ki az összeállításból. (Ez az összeg egyébként a tavalyi előrányzathoz képest 378,8 milliárd forinttal magasabb összeg, vagy ha valaki szereti a drámai összehasonlításokat, akkor a 2020. évi támogatás összege a 2021. évi módosító javaslat szerint 907 százalékkal nő.)

A helyzet még súlyosabb, ha a javaslatban szereplő 425,7 milliárd forint költségvetési támogatáshoz hozzá kell adni a 13. havi nyugdíj visszaépítése első ütemére és a nyugdíjprémium céltartalékára szánt összesen 130,4 milliárd forintot, mert ez esetben a költségvetési támogatás 556,1 milliárd forintra nőne, vagyis 2020-hoz képest 1185%-os lenne a növekedés.

Ez a jelentős támogatási ugrás jelzi, hogy a jövőben egyre nehezebbé válhat a nyugdíjkassza hagyományos finanszírozása, különösen akkor, ha folytatódik a szociális hozzájárulási adó versenyképességi indokoltságú csökkentése - olvasható a nyugdíjszakértő elemzésében.

Az összeállítás kifejti, hogy a nyugdíjkassza a GDP-nek egyre kisebb részét teszi ki, e - relatív - csökkenés oka pedig

  • a GDP növekedése (csak 2020-ban volt a pandémia következtében csökkenés),
  • a nemzetgazdasági nettó átlagkereset erőteljes növekedése,
  • az infláció alacsony szintje,
  • a forintárfolyam alakulása.

És végül még egy érdekes szempont: a nyugdíjban eltöltött idő hossza közvetlenül összefügg a nyugdíjkassza fenntarthatóságával, mert minél hosszabb ez az idő, annál magasabbak a nyugdíjköltségek.

Az Európai Unióban a becslések szerint (a pandémia előtt) ez az időszak 16,5 év (Bulgária, Románia) és 24,5 év (Franciaország) között mozgott.

  • Magyarországon egy Nők40-ben részesülő hölgy átlagosan 250 hónapon (közel 21 éven) át,
  • egy korhatárát betöltött hölgy 220 hónapon (több mint 18 éven) át,
  • egy nyugdíjas férfi 170 hónapon (14 éven) át részesül nyugdíjban.
Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×