eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória

Azonnal lépett a Nébih egy chips ellen

A "rágcsa" szennyezett, FInnországban gyártják.

Etilén-oxid szennyezettség miatt visszahívta a "Finn Crisp Snacks SEEDS&SEA SALT" elnevezésű terméket gyártója, a Lantmännen Cerealia Oy (Finnország) - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerdán.

A közlemény szerint a termékhez felhasznált szezámmag szennyezett etilén-oxiddal.

A visszahívás a 1000407119, 1000412874 és 1000416142 tételszámú, 130 grammos, február 1-i, május 17-i és július 5-i lejárati idejű termékeket érinti; az élelmiszerlánc-biztonsági hatóság kéri a vásárlókat, hogy ezeket ne fogyasszák el.

A tájékoztatás szerint az etilén-oxid szintetikusan előállított gáz, egyes országokban használják fűszerek és egyéb termények esetén rovarölő szerként, valamint azok fertőtlenítésére. Az Európai Unióban az etilén-oxid hatóanyag felhasználása tilos, mert hosszú távú rendszeres fogyasztása megnövelheti egyes daganatos betegségek kialakulásának kockázatát. Az Európai Unióban a termények etilén-oxid tartalmára szigorú határérték van érvényben, amely a legkisebb, már mérhető mennyiségnek felel meg.

Miután 2020 szeptemberében kiderült, hogy az Indiából származó szezámmagok egy része nagymértékben szennyezett etilén-oxiddal, az unió területén számos intézkedést vezettek be. Minden Indiából Európába induló szezámmag szállítmányt hivatalos bizonyítvánnyal kell kísérni, amely tanúsítja, hogy a termék megfelel az európai szabályoknak, másrészt az Indiából érkező szállítmányokat kiemelten ellenőrzik az első uniós belépési pontokon. Az etilén-oxidra vonatkozó határértéket meghaladó szennyezett szezámmagokat és az azokból készült termékeket kivonják a forgalomból, illetve visszahívják.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×