eur:
411.1
usd:
395.19
bux:
79283.92
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Megint elfogytak a vendégek, bezuhant a forgalom az éttermekben

A nyáron felpörgött az élet a vendéglátásban, még külföldiek is érkeztek, de szeptemberre mindenhol legalább a korábbi felére esett a forgalom és a bevétel.

A koronavírus-járvány leginkább a turizmust és a vendéglátást sújtja, a határzár miatt elmaradó külföldi vendégeket most már a hazaiak sem pótolják, egyre kevesebben járnak étterembe – derül ki a g7.hu körképéből.

A járvány a vendéglátáson belül a külföldiekre leginkább támaszkodó luxusétteremeket sújtja leginkább. A leginkább elismert éttermek közül a Babel, a Costes vagy az Onyx zárva vannak, a Borkonyha a napokban nyitott újra. A Michelin-csillagos éttermek közül elsőként a Széll Tamás által fémjelzett Stand nyitott ki június közepén, augusztusban már az előzetes terveiket hozta a forgalom, a határzár és a második hullám miatt azonban szeptemberben eltűntek a külföldiek, és a magyar vendégek is óvatosabbak lettek. A szeptemberi bevételük nagyjából fele a tavalyinak.

A jelentős részben turistákból élő bulinegyed is szenved, a nyitás után jó júniust és júliust zártak, de augusztus közepén már egész sok külföldi is volt, 20-a után azonban elkezdett fogyni a magyar törzsközönség, a szeptemberi forgalom pedig majdnem fele a tavalyinak.

Egy zuglói menzának, amelynek széles a vendégköre, a forgalma szeptemberre érte el a vírus előtti időszak 60-80 százalékát. Sokan tartanak a vírustól, többen rendelnek, illetve főznek otthon – szerepelt a távolmaradási érvek között.

A vidéki éttermek bízhattak a megélénkülő belföldi turizmusban. A Balatonnál több helyen rekordforgalommal zártak, a külföldiek hiánya nem okozott jelentős kiesést. Egy békéscsabai kisvendéglő vezetője arról számolt be, hogy a menü és házhoz szállítás bevezetésével a korábbi forgalom negyven százalékát érték el tavasszal, majd az újranyitás után belföldi turistából és a helyiekből jóval több jött, a külföldiek elmaradása pedig őket nem érintette.

Egy győri belvárosi étteremben a járvány előtt a vendégkör jelentős része turista volt, illetve nagy számban jártak hozzájuk az Audi miatt a városban dolgozó németek is. Az elmaradásuk miatt májusban a megszokott forgalom 50 százaléka jött be, júniusban a 70 százaléka, júliusban és augusztusban a 85-90 százaléka, de miután lezárták a határokat, a szeptemberi forgalom az elvárt szint 50 százalékára csökkent.

Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Döntött a kormány a különadókról – Mit jelent ez a Mol számára?

Döntött a kormány a különadókról – Mit jelent ez a Mol számára?

Sok Mol-befektető által várt (és talán rettegett) nap jött el tegnap, döntött ugyanis a kormány a 2025-ben is érvényben maradó különadók ügyében. Egyebek mellett döntés született a Brent-Ural különbözetre kivetett különadóról, az árbevétel-arányos adótételről és az extra bányajáradékról is, cikkünkben megnézzük, hogy összességében mennyire számítanak meglepőnek a kormány döntései, illetve azt is, hogy mit jelent mindez a Mol számára.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×