eur:
411.25
usd:
392.68
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Ládiné Szabó Tünde pedagógus távoktatásban tanít a 4. E osztály tanulóinak az egri Eszterházy Károly Egyetem Gyakorló Általános, Közép-, Alapfokú Művészeti Iskola és Pedagógiai Intézetében 2020. március 23-án. A koronavírus-járvány terjedésének megfékezése érdekében országszerte a tanulók nem járnak iskolába, otthon tanulnak digitális tanrend szerint.
Nyitókép: MTI/Komka Péter

Friss részletek a home office új szabályairól

A távmunkához adott rezsiutalvány már biztosan szerepel majd az ősszel a parlament elé kerülő, otthoni munkavégzést támogató jogszabály-módosításban, a munkabiztonsági előírások, munkahelyi balesetek definiálása kapcsán még vannak nyitott kérdések – mondta az InfoRádiónak Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.

Az egyik legfontosabb változás a tervezetben, hogy ez az atipikus munkavégzési forma, vagyis az otthoni munkavégzés csak a munkaadó és a munkavállaló közös megállapodásán alapulhat, ha csak az egyik fél akarja, akkor nem megoldható – mondta az InfoRádióban Bodó Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár, amikor a Munka törvénykönyvének a koronavírus-járvány miatt kezdeményezett módosítását ismertette. Az államtitkár szerint ha mindkét fél akarja, akkor kell törvényhozói oldalról biztosítani azt a néhány fix pontot, amely alapján megállapodhatnak.

Az egyik fontos kérdés az államtitkár szerint, hogy milyen időtartamban lehet ezt a megoldást elképzelni.

"A hét bizonyos napjain, esetleg a nap bizonyos óráiban,

is lehet távmunkát végezni, és ezt lehetővé kell tenni" – mondta Bodó Sándor. A másik fontos pont, hogy a költségeket ki és hogyan biztosítja. A Munka törvénykönyve fő szabály szerint ezt a munkaadónak írja elő, ha távmunkában foglalkoztatja a dolgozót.

"Havi átalányban tudnak megállapodni a felek, ami a mindenkori minimálbér 10 százalékáig terjedhet"

– közölte az államtitkár. Ez az idei minimálbér alapján 16 100 forint lehetne.

A megoldással nem a bürokrácia növelése lenne a cél, ezért nem kérnének ezért cserébe víz-, villany-, nyomtatószámlákat a dolgozóktól azokról a tételekről, amit alapesetben a munkáltató is biztosít a munkahelyen. Az olyan részletszabályokról, hogy a munkáltató biztosítson-e eszközöket a munkavégzéshez, vagy mi történik akkor, ha a dolgozó ragaszkodik-e a saját eszközéhez, még tárgyalnak a szociális partnerek.

A legtöbb nyitott kérdés a munkabiztonság, és az otthoni munkavégzéssel összefüggésben a munkahelyi balesetek körének meghatározása kapcsán van.

"Elég távol vannak a vélemények egymástól, de olyan álláspont kezd kialakulni, hogy az elektronikus eszközök biztonságos használata minimálisan is elvárás" – jegyezte meg. Példaként említette, hogy nem tekinthető munkahelyi balesetnek, ha valaki megszúrja az ujját egy ceruzával, vagy elvágja a kezét egy sérült csészével. Hozzátette, még bőven van tisztázandó kérdés e téren.

Bár a munkabiztonsági kérdésekkel kapcsolatos egyeztetések még befolyásolhatják a benyújtás pontos idejét, de a tárca a tervei szerint még az őszi időszakban és lehetőség szerint minél korábban parlament elé terjesztené a módosító javaslatokat.

"Azért fontos a mielőbbi beterjesztés, mert a járvány második hulláma itt van a nyakunkon, és elképzelhető, hogy újra olyan intézkedéseket kell alkalmazni, amelyek az atipikus foglalkoztatási formákat helyezik előtérbe, és akkor szükség lesz ezekre a szabályokra" – jegyezte meg Bodó Sándor.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×