eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Boroshordók a Thummerer Pincészetben Noszvajon 2012. szeptember 7-én.
Nyitókép: MTI Fotó: Komka Péter

Dugó a pincékben, az idei termés helyét foglalja a tavalyi bor

A megoldás kulcsfogalma a krízislepárlás lehet a zöldszüret mellett, így minimalizálnák a szőlészek-borászok veszteségeit.

A koronavírus-járvány miatt még mindig a pincékben pihen a hazai és az európai uniós borászok készleteinek java, holott lassan megkezdődik a szüreti időszak. A feleslegtől a lepárlóüzemek szabadíthatják meg a termelőket, a válságmentő intézkedésre Magyarországon mintegy 2,5 milliárd forint áll rendelkezésre - írta a Magyar Nemzet.

Komoly érvágást jelentett a hazai és az európai uniós borágazatnak a koronavírus-járvány, valamint a betegség terjedését megakadályozni hivatott korlátozó intézkedések zöme. A turizmus és a vendéglátóipar szinte teljes leállása miatt a borászatok egyik napról a másikra veszítették el piacuk jelentős részét. A Borászati Vállalkozások Európai Bizottságának becslése szerint

az unió borfogyasztása körülbelül harminc százalékkal esett vissza.

Értékben a csökkenés még ennél is drasztikusabb: mivel a szupermarketek jellemzően alacsonyabb kategóriájú borokat árulnak, a bevételkiesés elérheti akár az ötven százalékot is.

Légli Ottó, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) elnöke szerint a minőségi borokat előállító, vendéglátásba szállító borászatok eladásai akár 60-80 százalékkal is visszaeshettek a koronavírus-járvány okozta gazdasági válsághelyzet miatt.

Az el nem adott készletek az idei szőlőszüretre is komoly hatással lehetnek.

"A pincékben pihenő borok az új évjárat helyét foglalják.

A borászatoknak még a szüret előtt mérlegelniük kell, hogy ezek a tételek eladhatók-e" - hívta fel a figyelmet Brazsil Dávid, a HNT főtitkára. A szakember a lapnak elmondta: míg a múlt évben Magyarország maga kezdeményezte Brüsszelben a különböző piacmentő intézkedések bevezetését - a zöldszüretet és a krízislepárlást -, az idén a járvány miatt az Európai Unió alanyi jogon biztosítja a tagállamoknak a válságkezelési lehetőségek ezen módozatait.

Magyarországon ebben az évben a 2,5 milliárd forint forrással tervezett krízislepárlás kínál alternatívát azoknak a termelőknek, akik kapacitáshiánnyal vagy eladási gondokkal küzdenek. Brazsil Dávid szerint az intézkedés egyik legnagyobb előnye az, hogy mivel a lepárlóknál keletkező alkohol csak ipari vagy gyógyászati célokra használható, az alkoholtermékek piacát nem terheli tovább, ugyanakkor komoly segítséget jelenthet a járvány elleni további védekezésben. A szakember szerint

a lepárló a borok alkoholtartalma alapján 56-115 forintot fizethet a termelőnek literenként.

Egy borászat legfeljebb 2000 hektoliter saját előállítású borral vehet részt a támogatásban. A Magyar Államkincstár tájékoztatása szerint a borok beszállítására szeptember 25-ig lesz lehetőség.

A HNT számításai szerint a 2,5 milliárd forintos keret hozzávetőlegesen 250 ezer hektoliter bor lepárlását teszi lehetővé.

Címlapról ajánljuk

Harry hercegi címe bánhatja, hogy állandó amerikai lakos lett

Harry herceg, III. Károly angol király kisebbik fia hivatalosan is felszámolta kapcsolatait Nagy-Britanniával. Így értékelik a szigetországban a lépését, hogy az Egyesült Államokat jelölte meg állandó lakhelyeként. Felmerült, hogy emiatt elveszítheti hercegi címét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×