eur:
411.21
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Hiánycikk lett a maszkgyártás egyik alapanyaga is

A házi maszk készítés kiürítette a rövidáru boltok eddig nem túlzottan nagy keresletre méretezett készleteit, beszerezni pedig többnyire a Távol-Keletről lehet - az ismert nehézségek mellett. Egész Európában hiánycikk lett a kalapgumi is.

Elfogyott a kalapgumi az országban, mivel a járvány miatt nagyon sok védőmaszkra van szükség, amelyet egyébként többnyire kalapgumival rögzítenek a fejhez - írta az Index. A portál szerint a legtöbb textíliákat árusító webshopban valóban hiánycikknek számít.

Miután a textilipar leépült Európában, ezért a kalapgumit is többségében a Távol-Keleten gyártják - közölte a lappal Kokasné Palicska Lívia, a Magyar Könnyűipari Szövetség elnöke. Hozzátette: "a döntéshozók folyamatosan dolgoznak a beszerzésen, tényleg minden követ megmozgatnak, de most minden ország erre törekszik, nem könnyű a helyzet”.

A megmaradt üzemek többségét próbálják ugyan átállítani a maszkok és egyéb védőfelszerelések gyártására, de ez korántsem egyszerű feladat, és nemcsak az alapanyagok hiánya miatt.

Magyarországon például az egyik legfőbb gond, hogy nincs megfelelő magyar szabvány arra, hogy milyen kialakításúak legyenek, vagy milyen feltételeknek kell megfelelniük ezeknek a védőeszközöknek.

"Mivel ilyen célra forgalmazott termékeket eddig nem kellett gyártani, így fel sem merült, hogy ezekre is alkossanak jogszabályt és követelményeket dolgozzanak ki a megfelelőségértékeléshez” – fűzte hozzá a szövetség vezetője. Ezért csak tanácsokat tudnak adni, például arról, hogy milyen alapanyagból, milyen kellékekkel érdemes ezeket gyártani.

A többször használatos terméknél nem javasolják a kalapgumi használatát, mert ezeket minimum 60, de inkább 95 fokon kellene mosni,

viszont ezek (néhány kivételtől eltekintve) többnyire nem bírják a magas hőfokon való kezelést – ezért érdemesebb megfelelő textilből készült kötözőszalagokat alkalmazni.

de felhívják a figyelmüket arra, hogy ezeket nehogy védőmaszkként forgalmazzák. Érdemes azzal a felirattal ellátni, hogy ezek csak saját felelősségre használhatóak, és nem védenek a vírusok terjedése ellen - közölte az elnök. Ennek ellenére akadnak cégek, amelyek egyéni védőeszközként reklámozzák a termékeiket.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×