eur:
408.07
usd:
375.09
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Nagyon rossz hírt kaptak a nyugdíjasok

A járandóságuk emelésénél csaknem másfélszer jobban drágultak az általuk fogyasztott termékek és szolgáltatások, átlagosan 4,5 százalékos infláció sújtja az időseket.

Két hónap átlagában 4,5 százalékkal nőtt a nyugdíjasok inflációja - írta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatközlése alapján az mfor.hu. Januárban 4,6, februárban 4,4 százalékos inflációt mért a KSH a nyugdíjasok fogyasztói kosara szerint. A nyugdíjak azonban januárban mindössze 2,8 százalékkal nőttek, és a tervezettnél magasabb előző évi infláció miatt járó tavaly novemberi 0,7 százalékos pótlólagos emelés is ekkor épült be a járandóságokba.

Ismét az élelmiszerek terhelik meg jobban a nyugdíjasok pénztárcáját: a KSH szerint februárban átlagosan 7 százalékos volt ebben a szegmensben az infláció.

A sertéshús 27,3 százalékkal, a párizsi, kolbász 21,5 százalékkal drágult a tavaly februárihoz képest. A tej 9,4 százalékkal, a kenyér 7,6 százalékkal került többe.

A nyugdíjasok jobban ragaszkodnak a postai szolgáltatásokhoz, azonban februárban itt is 9,5 százalékkal emelkedtek az árak, miközben mozijegyre, színházi belépőre is 5-7 százalékkal többet kell fizetni, mint egy éve. A szerencsejátékok árai 7 százalék feletti mértékben emelkedtek, a belföldi üdülés több mint 8 százalékkal. Vagyis akinek ezekből a termékekből, szolgáltatásokból az átlagosnál több van a fogyasztói kosarában, azokat még a 4,5 százalékosnál is magasabb infláció sújtja - írta az mfor.hu. Ugyanakkor a ruházkodási cikkek 1 százalék alatti mértékben drágultak.

Rontja a nyugdíjasok kilátásait, hogy a Privátbankár.hu minapi felmérése szerint márciusban sem lassul várhatóan a drágulás üteme, amit a már ismert piaci zavarokon túl a koronavírus miatti felvásárlási láz tetéz. (bár a felmérés készítésének idején a lap munkatársai már nem tapasztaltak felvásárlási lázat, március legelején még tömve voltak a boltok).

Az elemzők szerint idén 3,5 százalékos, vagy azt is meghaladó éves átlagos infláció várható, ugyanakkor nagy a bizonytalanság a járvány gazdasági hatásait illetően.

A gazdasági hatás tűnik egyértelműbbnek, a termelési láncok lebénulása miatt lassulásra, rosszabb esetben visszaesésre kell számítani.

Az árak esetében kevésbé egyértelmű a helyzet, mert a kínálat szűkössége miatt fellépő áremelkedéssel szemben a kereslet visszaszorulása (kevesebbek költenek az emberek utazásra, a karanténokban korlátozott a szolgáltatásokhoz való hozzáférés, a cégek alkalmazkodása növelheti a munkanélküliséget) az árak csökkenése irányába hat. El kell telnie pár hónapnak, hogy mindenki tisztábban láthasson ebben a kérdésben - jegyezte meg a portál.

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×