eur:
393.01
usd:
366.47
bux:
0
2024. április 26. péntek Ervin
Nyitókép: Pixabay

Attól tartanak a kerületek, hogy elemelik a pénzük harmadát

Veszélybe kerülhet a főváros és a budapesti kerületek gazdálkodása, ha a kormány elfogadja a Nemzeti Versenyképességi Tanács keddi ülésén felmerült javaslatokat - mondta az InfoRádióban a Budapesti Önkormányzatok Szövetségének társelnöke.

A sajtóból értesült a Budapesti Önkormányzatok Szövetsége arról, hogy milyen tervekkel állt elő a Nemzeti Versenyképességi Tanács: állítólag 2021 decemberében eltörölnék az iparűzésiadó-feltöltési kötelezettséget, emellett levonható lenne az adóalapból az értékcsökkenési leírás, és a k+f-költségek ötszöröse is csökkentené az adóalapot.

"A kormányzat jelezte, hogy gondolkodik, és egyeztetni fog az önkormányzatokkal. Eleve

furcsának tartom, hogy előbb jelentenek be ilyen terveket, mint ahogy bármilyen egyeztetés történne"

- osztotta meg véleményét az InfoRádióban a szövetség társelnöke, Kiss László.

Hozzátette: kevesen tudják, de a Fővárosi Önkormányzat bevételének nagyon jelentős részét adja az iparűzési adó, 148 milliárdot enged át a kerületeknek, és 170 milliárd forintos az az összeg, ami a fővárosnál marad. A III. kerület esetében, aminek Kiss László a vezetője, az összes bevétel harmada származik iparűzési adóforintokból, amit ha "korlátlanul csökkenthetnek", az még

tárgyalási alap sem lehet

a kerületek és a központi költségvetés újraosztásánál.

A polgármester rámutatott: a csökkentés mindent érinthet, amit nem támogat normatív alapon vagy máshogy az állam.

"Pont most érkeztem a kerület egyik nagyon fontos támogatott intézményéből, a Hospice Házból, szeretném, ha ezt a továbbiakban is tudná segíteni a kerület" - hozott példát Kiss László.

Nincs híre arról, hogy mikor, hogyan egyeztetne a kerületekkel a kormányzat, de nagyon várják ennek a lehetőségét.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Nagyjából a Magyar Nemzeti Bank várakozásainak megfelelő adatokat vár idén a magyar gazdaságtól Isépy Tamás, a Századvég makrogazdasági üzletágvezetője és Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. Úgy vélik, az elmúlt időszak gazdasági válságainak egyik legfőbb tapasztalata, hogy sokkal több váratlan helyzetre kell felkészülnie a világnak.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
A magyar államadósság fontos része, mégis alig tudunk róla valamit: mire jó a Diszkont Kincstárjegy?

A magyar államadósság fontos része, mégis alig tudunk róla valamit: mire jó a Diszkont Kincstárjegy?

Az elmúlt években újra emelkedett a Diszkont Kincstárjegyek (DKJ) aránya a magyar adósságfinanszírozáson belül, azt követően, hogy 2015-2021 között jelentősen visszaesett az állományuk. A Diszkont Kincstárjegy fontos likviditáskezelési eszköz, ezzel tudja ugyanis a finanszírozási igény rövidtávú ingadozását simítani az állam. 2024-ben fontos változások tapasztalhatók ezen a piacon, jelentősen csökkenhet a forgalomban lévő sorozatok száma és hamarosan elindulhat a csereaukciós rendszer.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×