eur:
408.46
usd:
389.52
bux:
84963.95
2025. január 27. hétfő Angelika

A Moody's biztató jeleket lát a magyar gazdaságban

Negatív hitelképességi kilátással kezdik a 2020-as évet a közép- és kelet-európai (CEE) EU-gazdaságok a Moody's Investors Service megítélése szerint, elsősorban a külső növekedési környezet romlása miatt. Magyarország egyéni, befektetési ajánlású államadós-osztályzatának kilátása ugyanakkor változatlanul stabil.

A nemzetközi hitelminősítő Londonban ismertetett 14 oldalas előrejelzésében hangsúlyozza azt is, hogy a közép- és kelet-európai EU-régió gazdasági növekedése továbbra is jelentősen meghaladja az Európai Unió egészének növekedési átlagát.

A Moody's közölte: várakozása szerint a CEE-térség hazai össztermékének (GDP) átlagos növekedési üteme a külső visszahúzó tényezők miatt az idén 3,3 százalékra, 2021-ben 3 százalékra lassul a 2019-re valószínűsített 3,8 százalékról.

A ház szerint ez azt is jelenti, hogy az országcsoport átlagos növekedése az idén 2,1 százalékponttal, jövőre 1,6 százalékponttal lesz gyorsabb az euróövezet várható növekedési üteménél a tavalyi 2,7 százalékpontos növekedési előny után.

A térségi előrejelzés grafikus kimutatása szerint

a magyar hazai össztermék növekedési üteme is lassul ugyan, de 2020-ban 3,4, 2021-ben is még 3 százalékos lesz.

A Moody's előrejelzése szerint a térségen belül a következő két évben Magyarország mellett Lengyelország és Románia gazdasági növekedése éri el vagy haladja meg a 3 százalékot.

A cég Bulgáriában 2020-ra 3,2 százalékos, 2021-re azonban már csak 2 százalékos GDP-növekedést valószínűsít.

A Moody's Szlovéniában 2,8, illetve 2,7, Szlovákiában 2,2, illetve 2,5, Horvátországban 2,7, illetve 2,4, Csehországban 2,1, illetve 2,3 százalékos növekedést vár 2020-ra és 2021-re.

A hitelminősítő szerint az általa várt térségi lassulást a külső kereslet gyengülése okozza, tekintettel arra, hogy a CEE-gazdaságok mennyire nyitottak kereskedelmi szempontból.

Az országcsoport gazdaságaiban a hazai kereslet - főleg a magánszektorbeli fogyasztás - ugyanakkor továbbra is robusztus lesz, és ennek fő hajtóerejét az alacsony munkanélküliség, valamint a bérnövekedést ösztönző, és így az elkölthető jövedelmi hányadot is emelő szakpolitikai intézkedések adják - áll a Moody's átfogó térségi jelentésében.

A cég a világgazdaságban 2,6 százalékos, az euróövezetben 1,2 százalékos gazdasági növekedést vár az idén.

Az elemzés szerint a globális és az euróövezeti lassulás növekedési visszahúzó hatását a CEE-térségen belül Szlovénia szenvedi meg a leginkább, mivel exportjában a régió többi gazdaságával összemérve viszonylag magas a hazai hozzáadottérték-tartalom.

A Moody's szerint a külső környezet romlásával szembeni sérülékenység mércéjén Szlovénia után Szlovákia, Magyarország és Csehország következik.

A cég kiemeli, hogy jóllehet az uniós autóexporttal szemben kilátásba helyezett további amerikai szankciók határideje november 14-én lejárt, az Egyesült Államok és az Európai Unió viszonya azonban változatlanul feszült, és ha e feszültség tovább éleződik, a CEE-gazdaságok még erősebb növekedési ellenszélbe kerülhetnek.

A Moody's hangsúlyozza ugyanakkor azt is, hogy ezt a tényezőt nem tartja nagyon jelentős növekedési kockázatnak.

A hitelminősítő közölte: becslése szerint ha az európai gyártású járművekre és részegységekre az Egyesült Államok 25 százalékos vámot vetne ki, az nem egészen 0,1 százalékponttal lassítaná a CEE-térség átlagos növekedését a Moody's jelenlegi becsléséhez viszonyítva.

Az elemzés szerint a térségi átlagon belül egy ilyen vámszankció Szlovákiában és Magyarországon fejtené ki a legnagyobb hatást: a szlovák gazdaság ebben az esetben 0,2 százalékponttal, a magyar gazdaság 0,1 százalékponttal lassabban növekedne az előrejelzéshez képest.

A Moody's jelenleg "Baa3" szintű, stabil kilátású államadós-besorolást tart érvényben Magyarországra. Ez az osztályzat a másik két globális hitelminősítő, a Fitch Ratings és a Standard & Poor's módszertanában "BBB mínusz"-nak felel meg.

A Fitch és az S&P tavaly egyaránt egy fokozattal "BBB"-re javította a hosszú futamú magyar államadósság-kötelezettségek besorolását az addigi "BBB mínusz"-ról, a Moody's magyar osztályzata így a másik két hitelminősítőénél egy fokozattal alacsonyabb.

A magyar szuverén besorolás idei hitelminősítői felülvizsgálati sorozata februárban kezdődik, amikor az S&P és a Fitch Ratings egyaránt vizsgálja a magyar osztályzatot.

A Moody's első idei magyar felülvizsgálata márciusban esedékes.

Más nagy londoni házak a Moody's idei előrejelzésénél lassabb, jövőre viszont jóval gyorsabb növekedést várnak a magyar gazdaságban.

A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport ugyancsak hétfőn Londonban bemutatott átfogó, 68 oldalas éves feltörekvő piaci prognózisa a magyar gazdaságban az idén 2,8 százalékra lassuló növekedést valószínűsít, szintén mindenekelőtt a gyengülő külső környezet miatt.

A ház hangsúlyozza ugyanakkor, hogy 2021-re a konszenzusos várakozásnál jóval erőteljesebb, 3,5 százalékra visszagyorsuló GDP-növekedéssel számol Magyarországon.

A Morgan Stanley londoni elemzői ebben a környezetben azt valószínűsítik, hogy az idén nem változik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 0,90 százalékos alapkamata, de a ház szerint 2021 harmadik negyedévében 1,00 százalékra emelkedhet a jegybanki kamat.

Címlapról ajánljuk
Donald Trump protekcionizmusa gond az EU energiabiztonsága számára
Szakértő

Donald Trump protekcionizmusa gond az EU energiabiztonsága számára

Az új amerikai elnök tervei alaposan átalakíthatják a nemzetközi energiahordozók piacát. A protekcionista kereskedelmi politika alapját az amerikai cseppfolyós gáz és olaj exportja jelentheti, amellyel az európai kereskedelmi deficitet váltanák ki. Az InfoRádió a várható fejleményekről kérdezte Máthé Réka Zsuzsannát, a Nemzeti Közszolgálat Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének tudományos munkatársát, az MCC szenior kutatóját.

Kiderült, mit vállalt Brüsszel a magyar vétó elkerülése érdekében

Donald Trump új amerikai elnök megválasztása óta teljesen új geopolitikai helyzet, világpolitikai realitás van a világban, ami kedvező a magyar érdekeknek. Az elnök békét akar teremteni, de ezt az EU nem vette észre, közölte Szijjártó Péter hétfőn, az európai uniós külügyi tanács brüsszeli ülésén elhangzottakat értékelve.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.28. kedd, 18:00
Lóga Máté
a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, a Budapest Airport igazgatóságának elnöke
Egyre durvább esés bontakozik ki a tőzsdéken az új kínai AI miatt

Egyre durvább esés bontakozik ki a tőzsdéken az új kínai AI miatt

Két dolog mozgatja ma a tőzsdéket: egyrészt Donald Trump intézkedései, az amerikai elnök a hétvégén 25 százalékos büntetővámmal fenyegette meg Kolumbiát, mivel az ország nem engedett leszállni két, migránsokat visszaszállító repülőgépet, az új büntetővámok belengetése nyomás alatt tartja világszerte a tőzsdéket. A másik nagy sztori egy új, rendkívül fejlett kínai mesterséges intelligencia modell, a DeepSeek R1, amely alaposan átalakíthatja a globális AI versenyt, a DeepSeek-el kapcsolatos optimizmus felfelé hajtotta néhány kínai tech cég árfolyamát, viszont lefelé húzta az amerikai tech szektort, élen az Nvidiával. A nagy kérdés most az, hogy az olcsó kínai AI megjelenésével indokoltak-e az amerikai tech részvények árazásai. Ezt emészti most a piac.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×