eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Pixabay.com

Kezükbe vennék a kakaópiacot

A két legnagyobb termelő ország megunta, hogy bagóért adja el a termést az egyébként évi 107 milliárd dollárt megmozgató piacon, ahol a termelők napi 3 dollárból nyomorognak, míg a haszon nagy részét lefölözik a nagy csokoládégyártók és felvásárlók.

Ghána és Elefántcsontpart, a világ kakaótermelésének kétharmadát uraló két ország, 400 dollárral akarja megemelni egy tonna kakaó árát - idézte a hvg.hu a Wall Street Journal cikkét. Jelenleg 2500 dollár körül ingadozik egy tonna kakaó ára a piacon, így

a 400 dolláros, 16 százalékos emelés megdobhatja a csokoládéárakat világszerte.

A tervezett kartell a termeléstől a végső értékesítésig lefedné a jelenleg egyébként évi több mint 107 milliárd dolláros forgalmat bonyolító piacot, és már októberben megkezdené a működését. Mint oly sok termék esetében, az ázsiai életszínvonal növekedése a csokoládé iránti kereslet is folyamatosan húzza maga után.

"A világ kakaótermésének több mint a kétharmadáról van szó. Enélkül nem lehet meg a világpiac. Ezért minden bizonnyal áremelkedésre kerül majd sor. A számlát a fogyasztók fizetik meg" - nyilatkozta az egyik legnagyobb londoni brókercég társigazgatója a Wall Street Journalnak.

A kartell ötlete azután merült fel, hogy a két ország 100 dollárral, 2600 dollárra szerette volna növelni a kakaó tonnánkénti árát, azonban a londoni brókerházak visszautasították a kezdeményezést. Ezt követően jött a 2900 dolláros tonnánkénti árról és a kartellről szóló elképzelés.

A kartell egyébként azt ígéri a napi 3 dollár alatti jövedelemből tengődő kakaótermelő farmereknek, hogy minden eladott tonna után kapnak 1800 dollárt. A 400 dolláros pluszt pedig egy kakaóalapba helyezik, amely a nehéz időkben, komolyabb áresések idején támogatná a termelőket.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×