Infostart.hu
eur:
385.28
usd:
328.63
bux:
121306.77
2026. január 20. kedd Fábián, Sebestyén
Nyitókép: pixabay

Külföldre megy a magyar méz kétharmada

A világ méztermésének majdnem az egyharmada, mintegy 550 ezer tonna méz fogy évente az Európai Unióban (EU), ám az uniós méhészek ennek csak a felét tudják előállítani, a többit más régiókból szerzik be.

Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke az M1-en beszélt arról, hogy a magyar termelők a megtermelt méz kétharmadát külföldön adják el, míg az egyharmadát a helyi fogyasztók vásárolják meg.

A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy az európai fogyasztók szívesebben választják a harmadik országból érkező mézeket. Ez azt jelenti, hogy míg tíz évvel ezelőtt egy magyar méhész 2,4 eurót kapott egy kilónyi virágmézért, ez mostanra 1,7 euróra csökkent.

Hangsúlyozta, ha ez így folytatódik, az európai méhészeti ágazat tovább fog zsugorodni, miközben az Európai Unióba érkező mézek mennyisége nő.

Hozzátette, az import 80 százaléka mindössze négy országból jön: évente 80 ezer tonna Kínából, 45 ezer tonna Ukrajnából, 25 ezer tonna Argentínából és 20 ezer tonna Mexikóból.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.20. kedd, 18:00
Varga-Bajusz Veronika
a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára
Váratlanul új területet csatolna az Egyesült Államokhoz Trump: mindenki feszülten figyel

Váratlanul új területet csatolna az Egyesült Államokhoz Trump: mindenki feszülten figyel

Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump már beiktatása előtt, tavaly januárban is nagy port kavart a világ legnagyobb szigetével, Grönlanddal kapcsolatos kijelentéseivel. Az északi-sarkkörön túl fekvő, gazdasági és geopolitikai szempontból is fontos terület Dánia fennhatósága alatt áll, azonban Trump már első elnöki ciklusa óta fogalmaz meg területi ambíciókat a szigettel kapcsolatban. A Google Trends adatainak segítségével megnéztük, hogy a folyamatosan alakuló sztori hogyan befolyásolta a Google-kereséseket globálisan.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×