eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: pixabay

Nagy István: újra lehet értelmezni a vízgazdálkodást

Benyújtották az Országgyűlésnek az új öntözési törvényt, amely révén mind az öntözött területek nagysága, mind a jövőbeni terméshozamok nőhetnek. A részletekről Nagy István agrárminiszter beszélt az InfoRádióban.

Az új szabályozás révén sokkal olcsóbban, lényegesen kevesebb bürokratikus intézkedés mellett juthat el a gazdák földjeire az öntözővíz, és szerezhetnek jogosultságot az öntözésre - mondta az agrárminiszter.

Nagy István az InfoRádiónak arról is beszélt, szeretné, ha a vízhez jutási kérdéskör "unprofit" kérdés lenne, vagyis, hogy a gazdáknak ne kellejen olyan mértékű összeget fizetniük érte, ami már a versenyképességüket rontja.

Az új törvény szerint az engedélyeztetési eljárásnál 100 hektár öntözési engedély kiváltását 5 millió forinttal tudják majd olcsóbban biztosítani a gazdáknak, mint korában – hangsúlyozta a tárcavezető, aki szerint

nem csoda, hogy csak 87 ezer 500 hektáron öntöztek korábban, azaz az öntözhető területekhez képest mintegy 2 százaléknyi területen.

Nagy István szerint, amennyiben a tervezet az őszi parlamenti ülésszakban átmegy, az felpörgetheti a vidékfejlesztési program öntözési pályázatai iránti érdeklődését is. A miniszter felelevenítette, hogy már eddig számos intézkedés született. Példaként említette az elmúlt év időjárási nehézségeire adott gyors válaszokat, mint az öntözési idény kiterjesztése, vagy az, hogy a rendkívül aszályos időszakban engedély nélkül, ingyenesen biztosították a vizet a gazdák számára. Ide sorolható továbbá, hogy a kormány döntése értelmében egy évtizeden át évi 17 milliárd forintot biztosít vízügyi infrastruktúra kiépítésére és fejlesztésére.

A miniszter emlékeztetett, hogy július 1-jével megalakult a Nemzeti Öntözési Központ, ahol az engedélyeket, terveket tudják egyablakosítani a gazdák számára: típustervek és műszaki megoldások, valamint szaktanács és szakértelem biztosításával.

Nagy István úgy véli, az említett intézkedések összessége biztosítani fogja, hogy a ciklus végére legalább plusz 100 ezer hektárral nagyobb területet tudjanak öntözni, a soron következő 4-5 évben pedig meg is duplázzák a jelenlegit. A tárcavezető becslése szerint, a klímaváltozást is figyelembe véve, a törvény által a terméshozamok növekedése garantált, és mindegy tízmilliárdos pluszt kerülhet a mezőgazdaság asztalára.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×