Infostart.hu
eur:
388.03
usd:
329.53
bux:
0
2025. december 27. szombat János
Nyitókép: Pixabay.com

Elviszi az étvágyat a betétektől a szuperállampapír

Folyamatosan csökken a lakossági betétállomány, van egy feltűnő párhuzam.

A júniusinál lassabb ütemben, de júliusban is folytatódott a lakossági betétállomány csökkenése, a zsugorodás hátterében a Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz) megjelenése állhat - írta hétfői lapszámában a Világgazdaság.

A MÁP Plusz június eleji megjelenése után eltelt két hónap jelentős mozgást hozott a lakossági betéteknél:

a július végi betétállomány 255,6 milliárd forinttal kevesebb a két hónappal korábbinál.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai azt mutatják, hogy júniusban a háztartások hirtelen nagyobb mennyiségű pénzt vontak ki a betéteikből. A tranzakciók egyenlege júniusban 225,1 milliárd forint mínuszt mutatott, vagyis ennyivel több pénzt vontak ki a háztartások a betétekből, mint amennyit elhelyeztek. Júliusban lassult a betétkivonás, de még mindig 37,2 milliárd forint mínusz volt a tranzakciós egyenleg.

A jegybank statisztikája szerint leginkább a látra szóló és a folyószámlabetéteket érintette a pénzkivonás, ezek állománya két hónap alatt több mint 181 milliárd forinttal csökkent. Emellett jelentősen, 86 milliárd forinttal zsugorodott az éven belül lekötött betétek állománya is.

A szuperállampapír elszívó hatása ellenére éves összevetésben még így is növekedést mutat a lakossági betétek piaca: a július végi 8635,3 milliárd forintos betétállomány 6,9 százalékkal magasabb a tavaly július véginél - olvasható a Világgazdaságban.

Címlapról ajánljuk

Háború, halál, béke – Ilyen volt a világ 2025-ben

2025-ben egy hosszú ideje óta tartó háborút sikerült befagyasztani, egy másik azonban – a béketervek ellenére – még a fegyverszünetig sem jutott. Körképünkben nem csak a világpolitikát meghatározó fegyveres konfliktusokat, de az év más fontos nemzetközi történéseit is áttekintjük.
Túlélte az első vihart az örökös válságország

Túlélte az első vihart az örökös válságország

Argentína 2025-ben átfogó gazdaságpolitikai irányaváltást hajtott végre: Javier Milei elnök a korábbi államközpontú modellről egy piacalapú rendszerre helyezte át a gazdaság intézményeit. Az intézkedésekkel az elnök a fiskális fegyelem megteremtését, a tartósan magas infláció letörését és a tőke- és árfolyamkorlátok fokozatos feloldását célozta. Ahogy egy ilyen mértékű reform esetén az várható volt, az évet nagy sikerek és kudarcok váltakozása jellemezte, a viszonylagos stabilitást pedig csak az Egyesült Államok politikai és pénzügyi támogatása és Milei október végi választási győzelme hozta el.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×