eur:
411.73
usd:
395.48
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Egyedülálló lehetőségről tárgyalnak Budapesten

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének, a FAO-nak az élelmezésbiztonsággal foglalkozó bizottsága ülésezik Budapesten. Ajánlásokat fogalmaznak meg, hogy nemzeti szintű szabályozással hogyan lehet küzdeni az elhízás vagy a minőségi éhezés problémája ellen.

Miután a térség teljes lakosságának alig 2 százalékát érinti a súlyos alultápláltság, szemben a 9 százalék körüli világátlaggal, kijelenthető, hogy Európa és Közép-Ázsia országai jól állnak az élelmezésbiztonság terén. A táplálkozási problémák egyéb formái azonban nagyon is jelen vannak: milliók szenvednek mikrotápanyag-hiánybetegségekben, különösen vérszegénységben, és mintegy 200 millióan – a felnőtt lakosság negyede – elhízott.

A fenntartható élelmiszerellátó rendszerek terjedéséhez, melyek javítják a táplálkozást és lehetővé teszik az egészséges étrendet, fontos beszélni a szakpolitikai és intézményi reformokról. Ezzel a céllal vette ma kezdetét a világ élelmezésbiztonságával foglalkozó bizottság (Committee on World Food Security) – amely az ENSZ Élelemzésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO), a Nemzetközi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap (IFAD) és a Világélelmezési Program (WFP) közös szerve –, kétnapos budapesti regionális tanácskozása.

A bizottság egy átfogó szakpolitikai párbeszédet indított útjára globális szinten az élelmiszerellátó rendszerekről és a táplálkozásról szóló önkéntes irányelvek kidolgozásáért. A találkozó célja, hogy visszajelzést és javaslatokat gyűjtsenek ehhez térségünk és az egyes tagállamok prioritásai és szükségletei mentén.

„A budapesti tanácskozás egy egyedülálló lehetőség olyan átfogó, az élelmezési rendszerekre és a táplálkozásra vonatkozó szakpolitikai megoldások kialakítására és továbbfejlesztésére, melyek kihatnak az Európa városi és vidéki térségeiben élők mindennapjaira” – mondta a bizottság titkára, Christopjer Hegadorn.

Ahogy ezt a FAO legfrissebb, a térség élelmezési és táplálkozási helyzetét bemutató jelentésében is olvasható, a kormányok, a köz- és magánintézmények, közösségek és más érintettek erősebb összefogására lenne szükség egy prosperáló, egészséges és jóllakott kontinensért.

Az önkéntes ajánlások ehhez a törekvéshez szolgálnak referenciaként kormányzatok, szakintézmények és más partnerek számára a megfelelő szakpolitikai, financiális és intézményi környezet kialakításáért a táplálkozási problémák minden formájának megoldásához.

„A 2030-as fenntarthatósági ütemterv megköveteli az egy irányba mutató intézkedéseket”

– mondta Vladimir Rakhmanin, a FAO főigazgató helyettese és regionális képviselője. „Épp ezért a FAO támogatja az együttműködést és a partnerségeket, az információmegosztást, a közös normákat és szabványokat, melyek mind elengedhetetlenek a változásért. A mostani tanácskozás keretet kínál a konstruktív vitához és közös munkához.”

A tanácskozás, amely a harmadik a sorban a világszerte rendezett hat ilyen esemény közül, 60 résztvevővel zajlik, akik a kormányzati, civil és privát szférában, mezőgazdasági kutatóintézeteknél, ENSZ szervezeteknél, nemzetközi pénzügyi intézményeknél és alapítványoknál dolgoznak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×