eur:
394.95
usd:
363.36
bux:
65450.33
2024. március 19. kedd Bánk, József
Nyitókép: Pixabay

Rátör régiónkra a minimálbér-emelés

Jövőre 160 ezer bruttó alatt nem keres már senki Európának ezen a részén. Összehasonlítás magyar és régiós tekintetben.

Tempós minimálbér-emelésbe kezdtek a kelet-közép-európai régió országai, abban a reményben, hogy ennek hatása az egyéb bérek emelésében is megmutatkozik majd - derül ki az Mfor.hu összeállításából.

A napokban napvilágot látott, hogy a korábban tervezettnél is nagyobbat emel

a lengyel kormány, jövő év elejétől bruttó 199 ezer forintnyi zloty lesz, 2023-ra pedig 305 ezer forintnyi.

Lengyelország nincs egyedül, Szlovákiában 520 euróról 580-ra nőne a legkisebb kereshető munkabér (bő 190 ezer forint), és azt is szeretnék elérni, hogy ez a küszöb az átlagbér 60 százalékát jelentse legalább. Mindkét országban 10 százalék fölötti a közelgő emelés (14, illetve 11).

A csehországi emelés jóval szerényebb, 4 százalékos, 518- euróról 542-re nő (kb. 180 ezer forintnyi),

Romániában pedig 446 euró helyett 475-öt lehet majd kapni (160 ezer forint), de októberben újabb emelési kör jön jövőre.

Az előző években Magyarországon szinte ugyanannyi volt a minimálbér - csak nagyon kevéssel alacsonyabb -, mint néhány régiós versenytársé, jövőre azonban az eddigi sereghajtó Románia ér minket utol, a 6 éves bérmegállapodásnak megfelelően 8 százalékos lesz az emelés, 149-ről 161 ezer forintra nő a bruttó minimálbér, ami már csak 1000 forinttal több a románnál.

Ami a nettó összeget illeti, 106 ezer forint januártól a hazai minimálbér, ami szintén csak a románnál magasabb (92 ezer forintnyi lej).

A visegrádi országokban a nettó minimálbér havi 46-53 ezer forinttal magasabb.

Természetesen az árszínvonalat is figyelembe kell venni az adatok vizsgálatakor, ezt nevezik vásárlóerő-paritáson számolt összegnek, de ez alapján sem áll jobb helyen a rangsorban Magyarország, sőt, alacsonyabb összegű keresetükből Románia lakói többet tudnak vásárolni.

Címlapról ajánljuk

Állami támogatások: komoly feszültségforrás készül az EU-tagállamok között

A kormányok állami támogatásokat nyújthatnak gazdaságaik versenyképességének növelése érdekében, és ezzel nem minden tagállam ért egyet. Máthé Réka Zsuzsánna, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének tudományos munkatársa szerint az ideiglenes szabályozás nagy nyertese a német, a francia és a magyar gazdaság.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.03.19. kedd, 18:00
Hankó Balázs
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára
Kiderült: év végéig visszatöltik amerikai olaj-készleteket, és csak átmeneti az új LNG-projektek blokkolása

Kiderült: év végéig visszatöltik amerikai olaj-készleteket, és csak átmeneti az új LNG-projektek blokkolása

Az Egyesült Államok energiaügyi minisztere azt jelentette be hétfőn, hogy az év végére az ország stratégiai kőolajkészlete (SPR) várhatóan eléri vagy meghaladja a két évvel korábbi szintet, amikor egy példátlanul nagy, 180 millió hordós készletleépítés indult el az olajárak letörése érdekében. Jennifer Granholm azt is hangsúlyozta, hogy csak átmeneti jellegű, mindössze néhány hónapig tartó szünetet jelent a Biden-adminisztráció döntése, hogy megállították a további LNG-kapacitások kiépülését, amelyek exporta vitték volna a cseppfolyós földgázt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×