eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Moszkva, 2012. október 24.A Rosneft (Rosznyefty) állami tulajdonban lévő orosz kőolajipari csoport cégtáblája egy moszkvai benzinkúton 2012. október 24-én. Két nappal korábban a Rosneft bejelentette, hogy megvásárolja a British Petroleum brit olajtársaságnak a TNK-BP vegyesvállalatban meglévő 50 százalékos tulajdonrészét 17,1 milliárd dollárért, a Rosneft részvényeinek 12,84 százalékáért. (MTI/EPA/Szergej Ilnyickij)
Nyitókép: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij

Odacsapott a gazdaság és az olajszennyezés a Rosznyeftynek

Jelentősen, 15 százalékkal csökkent a Rosznyefty orosz olajvállalat nyeresége a második negyedévben az alacsonyabb olajárak, a kitermelés korlátozása és az olajszennyezés miatti válság következményeként.

A legnagyobb orosz olajcég szerdán közölte, hogy a részvényesekre jutó nyereség 194 milliárd rubelre (3 milliárd dollár) rúgott a június 30-án végződött három hónapban, szemben az egy évvel korábbi 228 milliárd rubellel. Elemzők alacsonyabb, 170 milliárd rubeles nyereségre számítottak

Az elemzők által különösen nagy figyelemmel kísért kamatfizetés, adózás és értékcsökkenési leírás előtti nyereség (EBITDA) 8,85 százalékkal, 515 milliárd rubelre csökkent.

A vállalat második negyedéves bevétele 2085 milliárd rubelt tett ki, nagyjából ugyanannyi mint 2018 második negyedévében.

Az Oroszország olajkitermelésének több mint 40 százalékát biztosító Rosznyefty napi 4,62 millió hordó olajat hozott fel a földfelszínre április-júniusban, ami negyedéves összevetésben 0,3 százalékos emelkedést, éves szinten viszont majdnem 3 százalékos csökkenést jelent.

Az Urals típusú orosz nyersolaj hordónkénti (159 liter) átlagára 67,9 dollárra rúgott az idei második negyedévben, jóval kisebb az egy évvel korábbi 72,5 dollárnál.

Az év első hat hónapjában a Rosznyefty 4116 ezer milliárd rubel bevételre tett szert, a részvényesekre jutó nyereség pedig 325 milliárd rubelre rúgott. Elemzők 301 milliárd rubeles profitra számítottak.

Az első fél év teljesítménye után részvényenként 15,34 rubeles osztalékot fizet a vállalat. Ez azt jelenti, hogy az osztalék elviszi a nettó nyereség felét.

A Rosznyefty eddigi napi csúcsán 2,2 százalékos pluszban forgott a moszkvai tőzsdén, délután pedig 0,97 százalékos nyereségben forgott, amivel felülteljesítő volt a rubelben számított MICEX-index 0,1 százalékos csökkenéséhez képest.

Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×