Egy évben Magyarország 3500 tonna szaloncukrot vásárol és vélhetően el is fogyaszt. Az adat - mint Sánta Sándor, a Magyar Édességgyártók Szövetsége elnöke az InfoRádiónak elmondta - összecseng azokkal a kutatásokkal, amelyek szerint egy-egy háztartásra egy-egy kilogramm jut ebből az édességfajtából.
"A fogyasztók jelentős része körülbelül 2000 forintos kilónkénti áron vásárolná meg a szaloncukrot"
- folytatta Sánta, elárulva még, hogy
Mikulásra 4 milliárd forintot, a karácsonyi szaloncukorra további 6,5 milliárdnyit költenek a magyarok.
Árnövekedés Sánta véleménye szerint nincsen, az értékesítés viszont javul, a portfólió ugyanis folyamatosan megy a jobb minőségű termékek irányába.
"Értelemszerűen egy olcsó bevonómasszából készült termék súlya a fogyasztói kosárban kisebb, miközben 10 százalékkal több az a pénz, amit az emberek szaloncukorért fizettek" - vont mérleget.
Mint elújságolta, az utóbbi öt évben igen megugrott a hazai édesipari cégek száma,
a korábbi 210 után ma már 260 vállalat él meg a piacon,
de természetesen nem mindenki gyárt szaloncukrot, de egyre többen vágnak bele, mert minőségi átalakulás van.
Kanadában és az Egyesült Államokban is megtalálható a magyar szaloncukor.
Az édességgyártás árbevétele a NAV adatai alapján tavaly több mint 205 milliárd forint, míg az export mintegy 108 milliárd. A legnagyobb szaloncukorgyártó vállalkozások árbevétele együttesen meghaladja a 30 milliárd forintot. A KSH adatai szerint
az egy főre jutó élelmiszer-kiadás havi nagysága tavaly 20 563 forint volt, ebből 1382 forintot fordítottak cukorra, édességre.