eur:
407.43
usd:
380.14
bux:
76250.51
2024. november 8. péntek Zsombor
Nyitókép: Pixabay

Párbeszéd a gazdaságról: mégsem kell válságra számítani?

A beruházások bővülése, valamint a hitelfelvételt és a fogyasztás növekedése nem azt mutatja, hogy válságra számítanak a gazdasági szereplők, a világban ugyanakkor több feszültségtényező is megjelent - mondták az InfoRádiónak nyilatkozó szakértők a Párbeszéd a gazdaságról című magazinban.

Alapvetően több fontos ok húzódik meg a mögött, hogy a New York-i tőzsdén október második felében többször is nagyobb esés volt: az egyik, hogy véget ért a közel egy évtizedig tartó pénzbőség, emellett hosszú idő után jelentkeznek lassulásra utaló indikátorok is – összegzett az InfoRádióban Szabó László, a Hold Alapkezelő elnöke.

Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikáért felelős ügyvezető igazgatója szerint azonban óvatosan kell bánni a válság kifejezéssel.

„Kétségtelen, hogy válságok voltak, és válságok lesznek a jövőben is” – fogalmazott a szakértő, hozzátéve: ez a menete a világgazdaság működésének. Az ügyvezető igazgató elismerte, hogy vannak „sérülékenységi pontok”, melyek krízist válthatnak ki. Az amerikai-kínai politikai feszültség és az olasz államadósság például ilyen veszélyforrást jelenthet.

Virág Barnabás kiemelte:

2009-2010 óta általában folyamatosan emelkedtek az árfolyamok, a legtöbb eszközár történelmi csúcs közelébe került.

Szabó László, a Hold Alapkezelő elnöke úgy vélte: inkább arról érdemes beszélni, hogy lesz-e lassulás a világgazdaságban.

„Az elmúlt években nagyon-nagyon komoly gazdasági növekedés volt” – hívta fel a figyelmet. Hozzátette: Amerikában és Magyarországon 6-7 százalék körüli nominális GDP-növekedés volt. A legtöbb gazdaság teljesítőképességének, kapacitásának határára ért. Ilyenkor általában a gazdasági növekedés inflációval jár.

A beruházásokat, a fogyasztásokat és a hiteleket nézve

a gazdaság szereplői nem válságra számítanak, „hiszen akkor nem vennének fel hitelt, nem növelnék a fogyasztásukat”.

- emelte ki a Hold Alapkezelő elnöke.

A magazin eddigi témáiról itt olvashat. A korábbi adásokat meg is hallgathatja, vagy akár meg is nézheti.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével tartott közös sajtótájékoztatót a miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülése után.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.11. hétfő, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
Nincs megállás az Egyesült Államokban

Nincs megállás az Egyesült Államokban

Mozgalmas napokon vannak túl a tőzsdék, az elnökválasztás után emelkedett a piac, majd tegnap még egy Fed-kamatdöntés is érkezett, amelyen a várakozásoknak megfelelően 25 bázispontot vágott az amerikai jegybank. Eközben itthon is pörögnek az események, az OTP és a Mol is közzétette hajnalban a negyedéves számait. A bank gyakorlatilag minden fontosabb soron jobb negyedéves eredményeket szállított, mint amire az elemzők számítottak, a bevétel 4, a profit 10 százalékkal lett magasabb a vártnál. A Mol ezzel szemben inkább csökkenést könyvelt el a fontosabb sorokon, és adózott eredménye mintegy 6,5 százalékkal múlta alul a várakozásokat. A két vállalat részvényárfolyama csak mérsékelt elmozdulásokkal reagált a jelentésekre - az OTP emelkedett, míg a Mol esett. Közben a nemzetközi hangulat vegyesen alakul, Európában estek a tőzsdék, az USA-ban azonban emelkedést láttunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×