Margrethe Vestager uniós versenyjogi biztos arról számolt be, hogy a Google, a domináns piaci pozíciójával visszaélve, gyakorlatilag arra kényszerítette a nagyobb mobilgyártókat, hogy saját böngészőjét és keresőjét telepítsék előzetesen az eszközeikre, így korlátozva a versenytársakat.
A társaságnak 90 napon belül fel kell hagynia jogsértő magatartásával, máskülönben kényszerítő bírságot kell fizetnie, amely elérheti a Google anyavállalata, az Alphabet átlagos napi globális forgalmának 5 százalékát - írta közleményében a bizottság.
"A Google az Androidot eszközként használta fel keresőmotorja erőfölényének bebetonozására.
A gyakorlat megvonta a lehetőséget a versenytársaktól, hogy érdemeik szerint újíthassanak, versenyezhessenek, és megtagadta az európai fogyasztóktól a tényleges verseny előnyeit. Ez az uniós antitrösztszabályok értelmében jogellenes" - közölte Vestager.
A brüsszeli testület kifogásolta, hogy a Google az alkalmazásboltja, a Play Store engedélyezési feltételeként előírta a gyártók számára saját keresőjének és böngészőjének előzetes telepítését, valamint hogy kifizetéseket tett egyes nagyobb gyártók és mobilhálózat-üzemeltetők számára azzal a feltétellel, hogy eszközeikre előre kizárólag a cég keresőszolgáltatását installálják. Kiemelték emellett: a Google megakadályozta a saját alkalmazásait előzetesen telepíteni kívánó gyártókat abban, hogy akár csak egyetlen versengő, az Androidnak a Google által jóvá nem hagyott alternatív változatán működő intelligens mobileszközt is értékesíthessenek.
A Google később bejelentette: fellebbezni fognak a bírság ellen,
mert nem értenek egyet a 2015-ben indított vizsgálatot lezáró döntéssel. "Az élénk ökoszisztéma, a gyors innováció és az alacsonyabb árak klasszikus jellemzői az erős versenynek" - vélekedett Al Verney szóvivő. A vállalatnak hatvan napja van arra, hogy fellebbezést nyújtson be.
A hvg.hu cikke szerint a büntetés egy nyolc éve tartó vizsgálatot zár le, amelyben azt vizsgálták az uniós versenyügyi jogászok, hogy visszaél-e a mobiltelefonok piacán meglévő vezető pozíciójával az amerikai óriáscég.
Az EU tavaly már kirótt egy 2,4 milliárd eurós büntetést a Google-re versenykorlátozás miatt, akkor a társaság vásárlásokat segítő keresőszolgáltatását vizsgálták.
A büntetés mértéke attól függ, hogy az adott piacon mekkora bevételt csinál a cég és nem haladhatja meg a társaság globális éves bevételének 10 százalékát. A Google tavaly 25 milliárd eurós bevételt érhetett el Európában a digitális hirdetési piacon.
A 4,3 milliárd eurós büntetés kevesebb, mint az idei évre várt globális bevétel 4 százaléka, a nettó profit 16 százalékának felel meg.
Az intézkedés a pénzbüntetés mellett szabadságot adhat a mobilgyártónak abban, hogy az androidos telefonokra milyen keresőt és böngészőt telepítsenek, nem kell az androidos alkalmazásokat használniuk. A bizottság szerint ugyanis a Google olyan feltételekhez kötötte az Android piacterének, a Play Store-nak használatát, amelyek révén jogosulatlan előnyre tett szert, például előírta a Google szolgáltatásainak beépítését az egyes applikációkba.
Jelenleg az okostelefonok 80 százalékán fut Android operációs rendszer.