eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Emelkedő adószintek - erre számíthatunk

Emelkedő adószintek - erre számíthatunk

Tovább emelkedett az OECD-országok átlagos adócentralizációs mutatója, vagyis az adóbevételek GDP-arányos szintje. A magyar mutató meghaladja az átlagot – mondta az InfoRádiónak a Portfolio elemzője.

Idén is folytatódott az elmúlt évekre is jellemző trend, miszerint a legtöbb OECD-országban növekedett az adócentralizációs ráta, vagyis a GDP-arányos adóterhelés – magyarázta Csiki Gergely. 1965 óta – mióta az adatok rendelkezésre állnak – az idei 34,3 százalékos arány a legmagasabb – tette hozzá. 

30 ország közül 20 esetében emelkedett az adóterhelés viszonyszáma a 2016-os előzetes adatok alapján.

Görögország speciális eset, ahol a GDP visszaesése nem tudta kompenzálni az adóbevételek növekedését, ez által romlott a görög mutató.

Az egyes országok különböző adóbevételi stratégiát követnek, valahol a személyi jövedelemadóra építenek, mások a fogyasztási alapú közteherviselés mértékét növelik – hangsúlyozta az elemző. Hozzátette, hogy az adócsalás, adóelkerülés elleni harc is egyre erősödik a különböző államokban.

Annak ellenére, hogy növekszik a GDP, a kormányok nem hajlandóak lemondani a növekvő adóbevételekről.

Ez azért érthető, mert a konjunkturális, felfele ívelő gazdasági körülmények idején az országok igyekeznek tartalékolni.

Magyarország adócentralizációs rátája az OECD-átlag felett van, az arány hazánkban 39,4 százalék

– hívta fel a figyelmet Csiki Gergely. Ez az érték 5-6 százalékkal magasabb a régiós versenytársainkhoz képest, a kormány számos adócsökkentő és -könnyítő lépése ellenére – emelte ki.

A Nemzetgazdasági Minisztérium munkatársai rendszeresen hangsúlyozzák, hogy a tárca, valamint a kabinet kiemelt célja az ország adócentralizációjának csökkentése, és a régiós versenytársakéhoz való közelítése. A Konvergencia Program szerint 2021-re 35,6 százalékos ráta elérését tűzte ki a kormány, ami a jelenlegihez képest 4 százalékpontos mérséklést jelentene. A járulékcsökkentés mellett ebbe az irányba mutathat egy esetleges SZJA-csökkentés is, költségvetési keret által biztosított lehetőségek függvényében.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×