eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Szokatlan hír a nyugdíjasokról

Egy új tanulmány szerint a társadalom elöregedése és a nyugdíjasok arányának emelkedése hosszabb távon a kamatok emelkedéséhez vezet. Eddig pont az ellenkezőjéről volt meggyőződve mindenki.

Meglepő és az eddig általánosan elfogadott állásponttal teljesen ellentétes eredményre jutott egy tanulmány a demográfiai folyamatok és a reálkamatok kapcsolatát vizsgálva - írta a Napi.hu a Bloomberg összefoglalója alapján.

A Nemzetközi Elszámolások Bankja (BIS) által publikált tanulmány szerint ugyanis a kínai és az európai társadalmak elöregedése úgy alakítja majd át a világgazdaságot, hogy az a kamatok emelkedését eredményezi, s komoly ellentéteket szül majd az idősebb és fiatalabb generációk között.

Az eddigi általánosan elfogadott nézet szerint a társadalom elöregedésének az lesz hosszútávon a hatása, hogy a gazdaság potenciális növekedési üteme lecsökken, s a kamatok a mélybe süllyednek.

A mostani tanulmány szerzői szerint a demográfiai trendek tekinthetők a munkaerő- és tőkeköltségekben a fő meghatározó tényezőnek. A társadalmak elöregedésének az lesz a következménye, hogy a megtakarítási szintek csökkenni fognak, amelyet ellensúlyoz majd részben a beruházások szintjének csökkenése.

Azonban a szerzők úgy vélik, a megtakarítási szintek csökkenése sokkal jelentősebb és gyorsabb lesz, mint a beruházások tőkekeresletének visszaesése.

Ennek hatására a reálkamatok emelkedésnek indulnak majd. Ezzel pont az ellenkezőjét állítják annak, mint amit például a Fed is, amely szerint a gyenge növekedési környezetben a reálkamatok alacsonyan maradnak.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×