A vállalkozásoknak számos adatot kötelező feltüntetnie a weboldalán, ezeket a 45/2014-es kormányrendelet írja elő – közölte az elnökhelyettes.
„Ezért mindenek előtt arról kellene meggyőződni, hogy a vállalkozás mennyiben tesz eleget a tájékoztatási kötelezettségének, elérhető-e az interneten kívül is, van-e magyarországi képviselete, székhelye” – tanácsolta.
„Nagyon sok olyan weboldal van, ahol nagyon kedvezőek ugyan az árak, de kiderül, hogy a vállalkozás nem magyarországi székhelyű, nem is Magyarországon tevékenykedik, az árut pedig külföldről küldi” - mondta Horváth György.
Indoklása szerint ez azért fontos, mert oda is kell visszaküldenünk az árut, ha javíttatni kell, vagy ha elállnánk a vásárlástól, mivel a visszaküldés költségét a fogyasztónak kell viselnie, kivéve akkor, ha ezt a költséget a cég magára vállalta. Ez pedig jelentősebb többletköltséget jelenthet.
A békéltető testület elnökhelyettese szerint ha felmerül, hogy tévesen áraztak egy terméket, nem minden esetben illet meg bennünket a jog, hogy azon az áron vásároljuk meg.
„Ha például a 140 ezer forintos televíziót 140 forintért hirdetik meg, csak abban az esetben követelhetjük azt 140 forintért, ha nyilvánvalóan ilyen összeggel vissza is igazolták nekünk a vásárlást, létre is jött a szerződés, és ebben semmiféle rendszer- vagy számítástechnikai hiba sincs” - közölte Horváth György.
Tanácsa szerint a vállalt szállítási időre is figyelnünk kell. Előfordulhat ugyanis, hogy a szállítási idő nincs egyértelműen meghatározva.
„Találkoztunk már olyan általános szerződési feltétellel, ahol a szállítási határidőt a webáruház egyoldalúan módosíthatta. Azt gondolom, hogy ez nem teljesen felel meg a vásárló elvárásainak, és az általános elvárásoknak sem” - figyelmeztetett a békéltető testület elnökhelyettese.