eur:
411.66
usd:
395.51
bux:
79665.8
2024. november 22. péntek Cecília

Brexit: hamarosan kezdődik a tánc?

Londoni stratégiai elemzők várakozása szerint a brit kormány a jövő év elején aktiválja a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyét, amely az EU-tagság megszűnésének folyamatát szabályozza.

Az Eurasia Group nevű globális politikai-gazdasági kockázatelemző csoport Londonban működő európai kutatási részlegének szakértői kedden ismertetett tanulmányukban azt valószínűsítették, hogy a Downing Street januárban vagy februárban hivatalosan elindítja a kilépési folyamatot az 50. cikkely aktiválásával.

A nyáron a brit sajtóban szinte folyamatosan láttak napvilágot olyan jelentések, amelyek szerint Theresa May brit miniszterelnök a jövő tavasszal esedékes francia elnökválasztás és a jövő őszi német parlamenti választások miatt halogathatja a kilépési tárgyalások elkezdését, az Eurasia londoni elemzői szerint azonban ilyen hosszadalmas késleltetés valószínűtlen.

A ház szerint ennek egyik oka az, hogy a többi EU-tagállam vezetőinek türelme hamar elfogyhat, ha azt tapasztalják, hogy May egyre csak halogatja az 50. cikkely aktiválását. Az EU vezetői már azt is engedménynek tekintik, hogy ennyi időt engedtek Theresa Maynek a kilépési tárgyalások előkészületeire.

Bár nem tudják rákényszeríteni Londont az 50. cikkely aktiválására, fenyegetőzhetnek azonban azzal, hogy "megkeserítik a brit kormány életét", ha az érdemi tárgyalások végre elkezdődnek, és ezzel Theresa May is tisztában van - áll az Eurasia keddi elemzésében.

A ház szerint mindemellett elképzelhető, hogy a többi EU-vezető beleegyezik a Lisszaboni Szerződésben meghatározott kétévi tárgyalási idő meghosszabbításába, mivel politikailag ez tűnik a legkedvezőbb megoldásnak London és az unió számára egyaránt. Ennek egyik alternatívája ugyanis az, hogy a kétévi tárgyalássorozat eredménytelensége esetén a kétoldalú kereskedelem a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályrendszere alapján folytatódik, ami egyebek mellett vámakadályok megjelenését jelentheti az áruforgalomban.

Nem szabad azonban lebecsülni azt az erőteljes nyomást, amely várhatóan Theresa Mayre nehezedik majd, annak érdekében, hogy a 2019-ben esedékes következő európai parlamenti választásokig érjenek véget a kilépési tárgyalások. Ez "kényelmes időpontja" lehetne Nagy-Britannia távozásának az EU-ból, mivel az EP-választások után következik az új uniós biztosok kinevezése, és 2020-ban lejár az EU jelenlegi hétéves költségvetési időszaka is - hangsúlyozzák az Eurasia londoni elemzői.

A ház szerint mindezek alapján lehetséges, hogy Theresa May a december 15-16-án esedékes brüsszeli EU-csúcson bejelenti az 50. cikkely néhány héten belüli aktiválásának szándékát.

Theresa May eddig csak annyit közölt több nyilatkozatában is, hogy véleménye szerint addig nem szabad aktiválni a kilépési mechanizmust, vagyis a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyét, amíg nem áll össze egyértelműen a brit kormány tárgyalási stratégiája. A brit miniszterelnök nem titkolta azt sem, hogy London az 50. cikkelyt az év vége előtt nem kívánja aktiválni.

Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×