eur:
412.28
usd:
394.45
bux:
79939.94
2024. november 25. hétfő Katalin

Marad a Moody's-besorolás?

Előzetesen az tűnik valószínűbbnek, hogy a Moody's változatlanul hagyja Magyarország adósbesorolását pénteki döntésével - mondta az InfoRádióban a Portfolió elemzője. Beke Károly szerint a jövő évre tervezett magasabb államháztartási hiánycél és a nemzetközi piaci hangulat elbizonytalaníthatta a hitelminősítő közgazdászait.

A fő kérdés, hogy a Moody's a jelenlegi szinten, változatlanul pozitív kilátás mellett tartja a magyar osztályzatot, vagy felminősíti a befektetésre ajánlott kategóriába – emlékeztetett a Portfolió elemzője.

„Az lesz a nagy kérdés pénteken, hogy ezt meg meri-e lépni részben az elmúlt hetek nemzetközi piaci kockázatai miatt – a Brexit miatt – részben pedig a napokban bejelentett gazdaságpolitikai intézkedések miatt. Elsősorban a költségvetési lazítás tántoríthatja el a hitelminősítő szakértőit” - mondta Beke Károly.

„A jövő évi költségvetésben 2,4 százalékos GDP-arányos hiánnyal számol a kormány, ami magasabb az idei és a tavalyi évre prognosztizált 2 százalék körüli értéknél. A lazítás lehet, hogy egy picit elbizonytalanítja majd a hitelminősítő közgazdászait” - véli a szakértő.

Beke Károly szerint előzetesen arra van nagyobb esély, hogy most még változatlan szinten tartják a magyar besorolást – főleg a kockázatok miatt, és őszig kivár a felminősítéssel.

„A korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy általában átlagosan egy évvel a kilátás javítása után minősítenek fel egy országot. A kilátás javítása tavaly novemberben történt meg a Moody's-nál” - közölte.

A Portfolió elemzője szerint a Moody's valószínűleg nem elsősorban azt fogja alapul venni, hogy a Fitch már májusban felminősítette Magyarországot. Figyelik egymás besorolását a cégek, de nem ez alapján döntenek elsősorban – indokolta.

„A pozitívumok között szerepel viszont, hogy továbbra is kedvezőek a magyar gazdaság fundamentumai: a külső eladósodottságunk érezhetően csökken, a költségvetési fegyelem továbbra is megvan, 3 százalék alatt van a hiány” - tette hozzá az elemző.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a bérmegállapodásról: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a bérmegállapodásról: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×