Infostart.hu
eur:
362.51
usd:
310.46
bux:
0
2026. augusztus 23. vasárnap Bence

Versenyfutás az IMF vezetői posztjáért

Lehet, hogy közép-európai lesz az IMF új vezetője? Oroszország a cseh jegybank volt elnökét szeretné látni a Nemzetközi Valutaalap élén - hangzott el Moszkvában. A pozícióért egyre nagyobb verseny folyik és az Európai Uniónak saját jelöltje van a volt francia pénzügyminiszter személyében.

Októberben foglalja el új helyét a nemzetközi pénzügyi rendszer egyik kulcsfigurája, a Nemzetközi Valutaalap vezetője. A posztért kemény harc folyik Dominique Strauss-Kahn volt francia pénzügyminiszter és Josef Tosovsky, a cseh jegybank egykori első embere között.

A Valutaalapot hagyományosan európai vezeti, míg a Világbank élére eddig amerikai főnök került.

Tosovsky nagyra becsült bankszakember, többek között ő vezényelte le 1993-ban Csehország és Szlovákia szétválását, majd hazája reformprogramjának kidolgozásában vállalt részt.

Úgy tűnik azonban, hogy bábként használhatják fel a nagyhatalmak sakkjátszmájában. Míg Tosovskyt a nemzetközi politikában magának egyre nagyobb helyet követelő Oroszország támogatja, addig Dominique Strauss-Kahn volt francia miniszter az Európai Unió, sőt - egyes hírek szerint - az Egyesült
Államok jelöltje.

Strauss-Kahn azért is tűnik esélyesebbnek, mert Paul Wolfowitz botrányba keveredett világbanki elnök júniusi lemondása után egy ideig arról lehetett hallani, hogy az európaiaknak elegük van a jelenlegi helyzetből, és ők akarják megkapni az intézményt.

Végül azonban beleegyeztek abba, hogy ismét amerikai álljon a Világbank élén, ezért valószínű most a Washingtoni támogatás.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Otthoni pálinkafőzés csak úgy? Nem úgy van az!

Otthoni pálinkafőzés csak úgy? Nem úgy van az!

A gyümölcsök érésével megkezdődött a párlatfőzés időszaka is. Sokan saját maguk főznek, ehhez azonban nemcsak a megfelelő szaktudásra, a szabályok ismeretére is szükség van. Linczmayer Szilvia NAV-szóvivő fontos részletekre mutatott rá az InfoRádióban.

Szerdára helyreáll a paksi termelés – bejelentés '56 70. évfordulójával kapcsolatban is

A kormányfő paksi sajtótájékoztatóján vasárnap délelőtt bejelentette, szerdára visszaáll az energiatermelés a Paksi Atomerőműben. A kormányfő arról is beszélt, hogy 1956 70. születésnapját a hazai vállalatok hozzájárulásával kívánja megszervezni a kabinet, ebből pedig hagyományt is szeretne teremteni.
inforadio
ARÉNA
2026.08.24. hétfő, 18:00
Wagner Péter
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×