Infostart.hu
eur:
364.71
usd:
310.49
bux:
133787.99
2026. május 1. péntek Fülöp, Jakab

Gáztározó a kőzetek között

A MOL építi ki azt a stratégiai gáztározót, amely az ország ellátását műszaki vagy egyéb szállítási kiesés idején is biztosítani tudja 45 napra - mondta az InfoRádióban a tározó építéséért felelős állami cég vezetője.

A törvény előírásainak megfelelően 2010-re egy 1.200 millió köbméter gáz tárolására alkalmas tározó készül el.

A szakértő szerint ilyen mennyiséget kizárólag föld alatt található speciális, lukacsos szerkezetű kőzetek között lehet tárolni.

Csak ezek alkalmasak a gáz befogadására - mondta Debreceni Ferenc.

A tározóra Magyarország speciális helyzete miatt van szükség. A lakosság számához viszonyítva ekkora mennyiségű gázt Európában a magyarokon kívül egyedül Hollandia használ, az az ország azonban gyakorlatilag teljes egészében egy gázmezőn fekszik.

Magyarország a gázszükségletének 80 százalékát viszont külföldről szerzi be.

Itt a fogyasztás egy kemény téli napon elérheti a nyári napi szükséglet tízszeresét is. Télen ezért előfordulhat gázhiány.

Ha azonban az ország épít egy 1.200 millió köbméteres gáztározót, akkor a nyáron kitermelt vagy beszerzett gázt tartalékolni tudja, és egy krízis esetén, 45 napon át, napi 20 millió köbméter gázhoz juthat hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.05.04. hétfő, 18:00
Fodor Gábor
volt miniszter, a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×