eur:
411.36
usd:
396.43
bux:
0
2024. december 31. kedd Szilveszter
Nyitókép: Pixabay.com

Sajátos elmeállapottá nyilvánították a videojáték-függőséget

Első ízben a mentális rendellenességek közé sorolta a videojáték-függőséget az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

A nemzetközi szervezet 11. alkalommal adta ki hétfőn a betegségek nemzetközi osztályozásának (ICD) listáját, ebben először vette fel a mentális zavarok listájára a videojáték-függőséget, mint sajátos elmeállapotot.

A világszerte irányadó egészségügyi kódrendszer friss verziója, az ICD-11 szerint a játékfüggőség olyan súlyosan tartós vagy visszatérő viselkedés, amelyben a játék "elsőbbséget élvez az élet más területeivel szemben".

Néhány országban a videojáték-függőséget már korábban a jelentős közegészségügyi problémák közé sorolják.

Több országban, köztük az Egyesült Királyságban is, működnek olyan magánklinikák, ahol kezelik ezt a függőséget.

A WHO utoljára 1992-ben adta ki az ICD-listát. A 2018-as útmutató leírja a betegségek kódjait, jeleit, szimptómáit. A dokumentumot orvosok és kutatók használják a betegségek nyomon követéséhez és diagnosztizálásához.

A dokumentum szerint a játékfüggőség egyéves időtartam alatt felismerhető, diagnosztizálható, de súlyosabb esetekben ennél hamarabb is felállítható a diagnózis. A WHO szerint a videojáték-függőség sajátos elmeállapotként való elismerése "a közegészségügyet szolgálja, általa az országok jobban felkészülhetnek a probléma azonosítására".

Az Egészségügyi Világszervezet "tudományos bizonyítékok alapján" fogadta el javaslatot a videojáték-függőség egy új problémaként való besorolására, és azért is, mert a világ sok részén "szükség és igény van a kezelésre" - mondta hétfőn Shekhar Saxena, a WHO mentális egészségekkel foglalkozó igazgatója.

Számos ország próbál megküzdeni a problémával

Dél-Koreában például egy új törvény megtiltja, hogy 16 éven aluliak éjfél és reggel 6 óra között online játékokat játszhassanak. Japánban a játékkal eltöltött bizonyos idő után figyelmeztetik a játékost, Kínában pedig a Tencent internetszolgáltató korlátozza a gyerekek számára a legnépszerűbb játékokkal eltölthető időt.

Sok pszichiáter eddig a videojáték-függőség diagnosztizálásához a mentális zavarokkal foglalkozó, 2013-ban kiadott kézikönyvet használta, amely az internetes játékfüggőséget a "további tanulmányozásra váró állapotként" határozza meg, tehát ezt az állapotot nem ismeri el hivatalosan betegségként.

A betegséglistát most első ízben teljesen elektronikus formában adták ki, hogy hozzáférhetőbbé tegyék az orvosok és más egészségügyi dolgozók számára. A listát használják az egészségbiztosítók is.

Az ICD-11 változásokat tartalmaz a szexuális zavarok osztályozását illetően is, például a szexuális diszfunkciót, ami a férfiak esetében többnyire a merevedési zavart jelenti, valamint a szexuális inkongruenciát ("transzneműség") többé nem a mentális, hanem a nemi élettel kapcsolatos zavarok közé sorolja.

A frissen publikált betegséglistát 2019 májusában terjesztik a WHO tagországai elé 2022 januárjában történő jóváhagyás céljából - közölte az Egészségügyi Világszervezet.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Nem lesz gázhiány, miután leáll az ukrán tranzit - nyugtat a szlovák miniszter

Nem lesz gázhiány, miután leáll az ukrán tranzit - nyugtat a szlovák miniszter

A szlovák gazdasági minisztérium szilveszter délutánján kiadott közleménye szerint Szlovákia felkészült arra az esetre, hogy megszűnik január 1-től Ukrajnán át az orosz gáztranzit, mert vannak nyugati irányból alternatív gázbeszerzési források, igaz azok drágábbak lehetnek. A közlemény azután érkezett, hogy néhány napja még elkeseredett küzdelmet indított Robert Ficó szlovák miniszterelnök az ukrajnai tranzit fenntartásáért és durva szócsatába keveredett Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is, de ezek szerint nincs igazán komoly ellátásbiztonsági veszély Szlovákiában.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×