Az intézmény Tamás Lászlót, az SE Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikájának igazgatóját idézve azt írta: korábban elsősorban a dohányzást és az alkoholfogyasztást tették felelőssé a fejnyaki tumorokért, mostanra azonban kiderült, hogy a középgaratban, főként a mandulákban és a nyelvgyökben a daganatos elváltozások 40 százalékát a HPV 16-os típusa okozza, vagyis ugyanaz a vírus, amely a nőknél a méhnyakrák hátterében áll.
A szakember hozzátette: évente 1500 új középgarat-daganatos beteget diagnosztizálnak Magyarországon, kétharmaduk férfi, és főként a fiatal felnőttek érintettek.
Az elmúlt 4-5 évben derült ki, hogy a HPV a középgaratban és a mandulaszövetekben is okozhat daganatot. Egyelőre azonban nem világos, hogy a betegség mennyi idő alatt alakul ki, mennyi a lappangási ideje. A HPV okozta tumor szövettanilag ugyanúgy néz ki, mint a dohányzás miatt kialakult rák - hangsúlyozta Tamás László.
Kitért arra, jelenleg nem tudni biztosan, ez hogyan terjed, az biztos, hogy a szexualitásnak is szerepe lehet benne, de nem zárható ki egyéb lehetőség sem, például a cseppfertőzés. Mivel az okok sem világosak, a megelőzés is nehézkes. A klinikaigazgató szerint sokat javítana a helyzeten, ha a fiúk is kapnának HPV elleni oltást.
Tamás László kiemelte: fontos figyelni a tünetekre, hiszen a két héten túl tartó rekedtség, a véres köpet, a nyaki nyirokcsomó duzzanata, a nyelési nehézség, a fülbe sugárzó egyoldalú fájdalom hátterében gyakran daganatos elváltozások állnak.
Ha ezeket a tüneteket észleli valaki magán, akkor forduljon mielőbb orvoshoz, mert a korai stádiumban diagnosztizált tumor jól kezelhető, ám előrehaladott állapotban a garat- és szájüregi rákok prognózisa rosszabb - mondta a szakember, jelezve: a kezelés módjában nincs különbség, ám mind a kemoterápiára, mind a műtétre jobban reagálnak a HPV-pozitív tumoros betegek.