Infostart.hu
eur:
383.48
usd:
327.18
bux:
0
2026. január 2. péntek Ábel

A gyógyszer, amellyel nem ajánlott a volán mögé ülni

Az antidepresszánsokon élők sokkal rosszabban vezetnek, mint mások - állapította meg egy egyesült államokbeli kutatás, amelynek eredményeiből az is kiderül, hogy a koncentráció- és a döntési képessége is rosszabb azoknak, akik a tablettákon élnek.

Az Észak-Dakotai Egyetemen elvégzett vizsgálatokba mindössze 60 embert vontak be. A depresszióban szenvedő, ezért gyógyszereken élő pácienseknek szimulátorokon kellett megmutatniuk, hogyan is vezetnek.

Kiderült, hogy akik magas dózisban szedték a tablettákat, azok sokkal rosszabbul vezettek, mint egy átlag ember. Az alacsony dózist szedőknél is érzékelhető volt némi romlás, a gyógyszert nem szedők, illetve a nagy adagban antidepresszánst fogyasztók képességei között ugyanakkor hatalmas volt az eltérés.

Az eredmények arra ugyanakkor nem adnak választ, hogy mindez az emberek állapotából következett, vagy a gyógyszerek hatásaként jelentkezett. A kutatós vezetője szerint ennek kiderítése még hosszas vizsgálatokat igényel.

A depresszió gyakori tünete a koncentrációzavar, a betegségre felírt gyógyszereknek ugyanakkor az egyik feladata éppen ennek a megszüntetése.

Címlapról ajánljuk
Tari Annamária: a Facebook nem lehet valódi örömszerzés forrása

Tari Annamária: a Facebook nem lehet valódi örömszerzés forrása

A közösségi média és az AI a mindennapjaink részét képezik, akár a munkáról, akár a magánéletről van szó. Ez a fajta technológiai kötődés egyre inkább hatással van az érzelmi és mentális világunkra. Tari Annamária Üresre töltve című könyve azt kutatja, hogyan változnak a személyes kapcsolataink és miként változnak az érzelmeink. A klinikai szakpszichológus az InfoRádióban arra figyelmeztetett, hogy az AI rendszeres használatával a gondolkodás, az ember egyik legfontosabb kognitív funkciója kerülhet veszélybe.

Svájci tűz: olasz válogatott sztársportoló az első beazonosított áldozat

Egy 16 éves olasz válogatott golfozó az első, akit megneveztek a szilveszter éjjelén egy bárban kitört tűz áldozatai közül. Egy 19 éves focista is megsérült, őt Németországba szállították. Legalább 47-en meghaltak, mintegy 100 sérült állapota kritikus, a halottak beazonosítása hetekig eltarthat.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×