Fehér Tibor, az ásványvíz szövetség elnöke szerint a kimutatott mennyiségben nincs egészségkárosító hatása az antimonnak.
Az anyag ugyanis a megengedett értéknél 15-20-szor alacsonyabb mennyiségben volt jelen a vizekben. Kis mennyiségben viszont nem árt, sőt az antimon egy gyógyszerészeti alapanyag.
A világon csaknem 3.000 fajta ásványvizet palackoznak, a kutatók viszont csak alig 50-et vizsgáltak meg. Ezekben is csak nyomokban találtak antimont.
Nem jelent kockázatot
Az InfoRádió kérdésére ugyanezt mondta az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézet főosztályvezetője is. Hozzátette: az ásványvízben talált antimon mennyisége az egészségre semmilyen kockázatot nem jelent.
Sohár Pálné elmondta: nagyobb mennyiségben azonban az arzénmérgezéshez hasonló tüneteket produkál az anyag, például tüdőbetegséget okozhat.
Van okunk aggódni
A Hulladék Munkaszövetség alelnöke szerint azonban nincs még elegendő tapasztalatunk, amivel kizárhatnák, hogy a különböző élelmiszerek csomagolóanyagaiból az emberi szervezetbe jutó anyagok károsak lehetnek.
Nagy Tamás az InfoRádióban azt mondta: PET-palackokat 6-8 éve használ a csomagolóipar.
Úgy látja: van okunk aggódni, hiszen ásványvizet egyre nagyobb mennyiségben fogyasztanak az emberek. Azt pedig nem tudhatjuk, hogy a csomagolásból kioldott antimon más környezet- és egészségkárosító anyaggal együtt hosszú távon, akár több évtizeden át milyen hatással van a szervezetre.
Nagy Tamás hangsúlyozta: mivel egyre nagyobb a környezeti kockázat, a szénsavas üdítőket semleges csomagolóanyagba kellene palackozni.