Infostart.hu
eur:
377.93
usd:
319.54
bux:
130030.34
2026. február 9. hétfő Abigél, Alex

A csendes autók veszélyeztetik a gyalogosokat

A csendesen közlekedő elektromos- és hibridautók jóval nagyobb veszélyt jelenthetnek a gyalogosokra, mint a hagyományos járművek - állapította meg egy szöuli tanulmány.

A Hyundai Marine & Fire Insurance Co. biztosítótársaság által készített kutatás szerint a gyalogosoknak arra, hogy iskolák környékén, lakónegyedekben vagy más utcákon egy csendes hibrid vagy elektromos autó elüti őket, 1,6-szer nagyobb esélyük van, mint arra, hogy gázzal vagy benzinnel működő autó gázolja el őket.

A mellékutakon lassan közlekedő hibridautók baleseti aránya 5,5 százalékos volt, míg a gáz- vagy benzinmeghajtású autóké 3,5 százalék - közölte a tanulmány, amely 234 ezer, a biztosítótársaság ügyfeleivel az elmúlt két évben megesett autóbalesetet elemzett.

A gyerekek és az idősebbek ráadásul jóval veszélyeztetettebbek: a 10 éves vagy annál kisebb gyerekek baleseti aránya 10,1 százalékos, a hatvanéves vagy annál idősebb embereké pedig 20,2 százalékos.

A magas baleseti kockázat fő oka a környezetbarát autók csendessége, ami miatt a gyalogosok lényegesen nehezebben veszik észre a járművet, főleg, ha az lassabban, így annál halkabban közeledik.

Szakértők szerint a kormánynak intézkedéseket kell tennie, hogy megvédje a gyalogosokat a túl halk autóktól.

"Törvényt kellene hozni, amely kötelezővé teszi zajkeltő rendszerek alkalmazását minden hibridautóban, amikor alacsony sebességgel közlekednek. Ez több mint szükséges, mivel az emberek egyre gyakrabban sétálnak a mellékutakon telefonjukon beszélgetve" - mondta Li Szu Il, a Hyundai Marine & Fire Insurance Co. kutatója.

A tanulmányt arra reagálva készítette a társaság, hogy egyre növekszik a környezetbarát autók száma a dél-koreai utakon, ráadásul a kormány is adókedvezményeket biztosít az ilyen autók tulajdonosainak, hogy így támogassa a légszennyezettség csökkentését.

A kormány januári statisztikái szerint Dél-Koreában mintegy 180 ezer környezettudatos autó van forgalomban, mintegy 8,5-szer több, mint öt évvel korábban. Az országban regisztrált autók száma összesen 16,65 millió.

Címlapról ajánljuk

Figyelmeztetnek a kutatók: vannak ételek, amelyek olyan veszélyesek, mint a dohányzás

Jobban hasonlítanak a dohányzásra az ultrafeldolgozott élelmiszereknek, mint a gyümölcsökre vagy a zöldségekre – állapították meg amerikai kutatók egy friss tanulmányban. Neves amerikai egyetemek szakemberek szerint ezeket is úgy tervezték, hogy függőséget alakítsanak ki, ezért jóval szigorúbb szabályozásra lenne esetükben szükség.
inforadio
ARÉNA
2026.02.09. hétfő, 18:00
Salát Gergely
sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Megugrott a magyar multimilliomosok vagyona, mutatjuk, mibe fektetnek

Megugrott a magyar multimilliomosok vagyona, mutatjuk, mibe fektetnek

A vámháborús tőzsdei turbulencia és az erősödő forint mellett is ellenállónak bizonyult a magyar privátbanki vagyon tavaly: a Portfolio friss privátbanki felmérése szerint december végén a magyar gazdagok számláin lévő összeg megközelítette a 13 000 milliárd forintot. A legnagyobb vagyont továbbra is az OTP Private Banking kezeli, a legnagyobbat a Hold és az Equilor vagyona nőtt, az egy privátbanki számlára eső vagyon mára több mint 200 millió forintra duzzadt. A teljes szektor több mint 63 ezer számlát kezel, ami 2,4%-os éves növekedés, miközben beszédes adat, hogy a piaci koncentráció csökken, vagyis a kisebb szolgáltatók jelenléte egyre erősebb a magyar piacon.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×