Infostart.hu
eur:
352.43
usd:
307.5
bux:
138884.24
2026. június 22. hétfő Paulina
A felderítést segítõ robot az MH 1. Tûzszerész és Folyamõr Ezred éjszakai gyakorlatán, amelyen tûzszerészek improvizált robbanóeszközök hatástalanítását végzik egy fiktív merénylet után, speciális körülmények között az újdörögdi gyakorlótéren 2024. október 17-én. A tûzszerészek egy szórakozóhelyen elkövetett, szimulált merénylet után avatkoztak be, felderítettek, majd ártalmatlanítottak különféle házilag gyártott robbanóeszközöket.
Nyitókép: MTI/Filep István

Sorra kerülnek elő a világháborús bombák egy budai építkezésen

Március eleje és április eleje között kilenc alkalommal kellett a katonai tűzszerészeknek kivonulniuk a fővárosi XI. kerületi Infoparkhoz, második világháborús robbanótestek miatt – közölte a Magyar Honvédség 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred a Facebook-oldalán csütörtökön.

Felidézték: a második világháború idején a főváros pesti oldalán a lőszermentesítés 1945. január 5-én, Budán február 16-án kezdődött meg a Szövetséges Ellenőrző Bizottság (SZEB) vezetésével. Az összegyűjtött robbanótesteket a lágymányosi gyűjtőhelyre - a mai Infopark területére - szállították, ahonnan időről időre Törökbálintra szállították azokat és a kijelölt robbantási területen semmisítették meg azokat.

Hozzátették: napjainkban az Infopark területén egyetemek, irodaházak találhatók. A közelmúltban több bejelentés is érkezett a tűzszerész ügyeletre, és összesen kilenc alkalommal vonultak ki ugyanazon építkezés területére, ebből nyolc esetben kerül elő robbanóeszköz. Emlékeztettek rá: március 10-én és 19-én a terület kiürítésére, lázárására is szükség volt az előkerült, feltételezett robbanóeszközök azonosítása és a terület mentesítése miatt.

Március 9-én egy szovjet 203 milliméteres betonromboló gránát, egy szovjet 152 milliméteres repeszromboló gránát, egy szovjet 82 milliméteres aknavető gránát, két szovjet F-1 kézigránát, két szovjet 14,5 milliméteres lőszer és egy magyar 42M kézigránát került elő. Március 13-án egy szovjet F-1 kézigránát és két szovjet 14,5 milliméteres lőszer, március 17-én pedig egy szovjet 203 milliméteres betonromboló gránát, egy német 7,5 centiméteres páncéltörő gránát és egy szovjet 14,5 milliméteres lőszer került elő.

Március 20-án egy szovjet KTD gyújtószerkezet, valamint egy magyar 8 centiméteres repeszgránát, három nappal később egy szovjet 152 milliméteres repeszromboló gránát, másnap egy szovjet F-1 kézigránát, március 25-én pedig egy szovjet 85 milliméteres páncéltörő gránát és egy szovjet 14,5 milliméteres hüvely került elő. Április 9-én egy szovjet 14,5 milliméteres lőszert találtak.

Közölték azt is, a tűzszerész katonák minden megtalált robbanótestet biztonságosan hatástalanítottak, majd elszállítottak azokat a Magyar Honvédség központi gyűjtőhelyére, ahol később megsemmisítik azokat.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: indul a Tisztítótűz művelet, amely lezárja a politikai és gazdasági csoportok túszejtésének időszakát

Magyar Péter: indul a Tisztítótűz művelet, amely lezárja a politikai és gazdasági csoportok túszejtésének időszakát

Magyar Péter miniszterelnök napirend előtti felszólalásával kezdte meg újabb kétnapos rendkívüli ülését az Országgyűlés. A kormányfő kijelentette: azért indult a választáson, hogy megszabaduljon az ország a gazdasági és a politikai maffiától – június 22-e lehet a „D-day”. Kiderült, hogyan hívják vissza a bírói vezetőket, nyugdíjba küldik Polt Pétert, korlátozzák a képviselőség hosszát.

Starmert is túlélte a Downing Street macskája – jön Észak Királya

Bejöttek a várakozások és Sir Keir Starmer brit miniszterelnök hétfő délelőtt benyújtotta lemondását. Mindezt azután, hogy vezető pártbeli kihívója, Andy Burnham manchesteri polgármester választást nyert, bejutott a parlamentbe és jelezte: beindíthatja a vezetőválasztási versenyt. Mit kell tudni Észak Királyáról, a miniszterelnöki cím várományosáról?
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×