Infostart.hu
eur:
388.03
usd:
329.53
bux:
0
2025. december 28. vasárnap Kamilla
Nyitókép: Unsplash

Veszély leselkedik az autósokra, erre kell most nagyon odafigyelni az utakon

Az őzek párzása július második felétől augusztus közepéig tart. Ilyenkor az állatok aktívabbak, többet mozognak nappal is, és gyakran keresztezik a közutakat a mezőgazdasági területek mellett. Figyelmesen vezetve azonban a balesetek jó eséllyel elkerülhetők.

Július közepén kezdődik az őzek párzási időszaka, amikor az állatok nappal is aktívabbak, jóval figyelmetlenebbek és ilyenkor a szerelem hevében kevésbé vannak tekintettel arra, mennyivel közlekednek az autók az utakon – figyelmeztetett Facebook-oldalán a Magyar Közút.

Mint írják, a hazai utakon elütött nagyvadak háromnegyede őz. Az őzbalesetek döntő része pedig éppen júliusban, augusztusban történik. A közútkezelő néhány pontban összegyűjtötte, mire kell ilyenkor figyelniük az autósoknak:

  • ha lassabban haladnak, több idő marad a reagálásra;
  • éjszaka lakott területen kívül érdemes bekapcsolni a távolsági fényszórót, így hamarabb észre lehet venni az állatok mozgását (ha szemből egy másik autó jön, értelemszerűen vissza kell kapcsolni tompítottra);
  • vezetés közben ne telefonáljanak;
  • ne terelődjön másra a figyelem, mert a vad viselkedése kiszámíthatatlan;
  • ha egy őz szalad át az autó előtt, számítani kell arra, hogy többen is követhetik;
  • ha már nincs mód az ütközés elkerülésére, vészfékezni kell, de soha sem szabad elrántani a kormányt, mert a letérés az útról vagy a szembe sávba sodródás súlyosabb következményekkel is járhat.

Ha mégis megtörténik az ütközés, akkor a 112-es segélyhívószámot kell hívni. A Magyar Közút posztjában arra is kitér, hogy a sérült állatot semmi esetre sem szabad elvonszolni vagy magunkkal vinni.

Azt tanácsolják, ne csak a vadveszélyt jelző táblák után vezessünk a szokásosnál óvatosabban, hanem mindenhol, ahol erdős, mezőgazdasági terület húzódik az út mellett.

Címlapról ajánljuk
Putyin leadta a rendelést: ezt várja Ukrajnától a béketárgyalás előtt

Putyin leadta a rendelést: ezt várja Ukrajnától a béketárgyalás előtt

Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnap folytatott telefonbeszélgetése során egyetértettek abban, hogy a harcok végleges leállítása érdekében Kijevnek politikai döntést kell hoznia a Donyec-medencéről - közölte Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója.
Putyin háborús ultimátuma árnyékában találkozik Trump és Zelenszkij – háborús híreink vasárnap

Putyin háborús ultimátuma árnyékában találkozik Trump és Zelenszkij – háborús híreink vasárnap

Oroszország szombat este újabb rakétatámadást indított Kijev és Ukrajna több régiója ellen, amely miatt az ukrán főváros egyes részein megszűnt az áram- és a távhőszolgáltatás. A támadás közvetlenül megelőzte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök amerikai látogatását, ahol Donald Trump elnökkel folytat tárgyalásokat a 20 pontos béketerv véglegesítése érdekében. Az egyik legkritikusabb kérdése továbbra is az, hogy mely területeket adnák át Oroszországnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×