Egy barátja, Szilágyi László biztatására döntött a párt alapításáról, miután beigazolódott: többen komolyan fontolóra vették, hogy megalapítsák a Duna Pártot, amivel a Tisza Párt támogatóit a szavazólapokon elbizonytalanítani lehetne. Ezt a folyamatot próbálják megelőzni Leel-Őssy Gáborék. A Duna Párt névre azért csaptak le, hogy a kormányváltást segítsék elő, más párt ne akadályozza Magyar Péterék előretörését – erősítette meg az InfoRádióban a Demokratikus Koalíció alapító tagja.
„Aki ellenzékinek vallja magát ma Magyarországon, pontosan tudja, hogy egyetlen lehetőség van a 2026-os országgyűlési választásokon az ellenzék győzelmére, ezért mindenki más, aki elindul a Tisza ellenében, az a kormányváltás esélyét gyengíti” – véli a 2022-es országgyűlési választásokon még ellenzéki jelöltként induló politikus.
Hogy kik fogják alkotni az új formációt és van-e programja a kezdeményezésnek, arra még nem tudott válaszolni Leel-Őssy Gábor. Egyetlen ars poétikájuk van: a demokrácia őrzőjeként szeretnék magukat aposztrofálni. Meglátása szerint egyértelmű, hogy a Fidesz veszélyezteti a demokráciát, „éppen ezért a Tiszát kell támogatni abban, hogy 2026 után egy demokratikus országban élhessünk és a következő választáson már egy igazságos választójogi törvénnyel lehessen elindulni”.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy egy párt butaságot követne el, ha az iránta érdeklődőket megpróbálná magától eltaszítani. Alapvető különbségnek nevezte a Tisza–Duna összevetésben, hogy utóbbiba be lehet lépni. A politikus egyetért azzal, hogy nincs jobb- vagy baloldal, ezért minden tisztességes szándékú ember jelentkezésére nyitottak.
„Tisztában vagyunk azzal, hogy a magyar politikai életben hátul ülünk a buszon, és nem is ambicionál minket, hogy mi buszvezetőkké váljunk” – fogalmazott Leel-Őssy Gábor. Arra kér minden demokratikusan gondolkodó embert, minden magát ellenzékinek valló pártot, hogy önfegyelmet és önfeladást is gyakoroljon, mert szerinte nem lehet fontosabb semmi a kormányváltásnál.
Leel-Őssy Gábort tavaly ősszel zárták ki a DK-ból, mert kritizálta és visszavonulásra szólította fel Gyurcsány Ferencet. Akkor az elnököt és az antidemokratikus folyamatot kritizálta, ami a DK-n belül zajlott. „Most kiderült Gyurcsány Ferenc lemondása után, hogy igazam volt" – jelentette ki. Szerinte a DK támogatóinak dönteniük kell arról, hogy néhány parlamenti helyért veszélyeztetik-e a kormányváltást.
Arra a kérdésre, nem tart-e attól, hogy a Duna Pártot kamupártnak fogják minősíteni, azt mondta: nem azért szerveződnek, hogy a választás környékén igénybe vegyék az állami támogatást.