Folyamatosan nyílik az olló a reálkeresetek és a nyugdíjak között, de az időseket nem csak anyagi értelemben érinti a szegénység. Nem szabad megfeledkezni az információs szegénységről sem, melynek leküzdése érdekében tudásmegosztó fórumokat kell tartani – hangzott el az Időskori szegénység Magyarországon című konferencián.
A Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának (Nyuszet) soros elnöke az InfoRádióban elmondta: számos probléma sújtja az időskorúakat, melyek közül a legismertebb és a legjellemzőbb a pénzügyi szegénység. Bálint Zoltán szerint komoly következményei lettek annak, hogy az elmúlt időszakban a nyugdíjak mértéke csak az inflációval nőtt.
Mint fogalmazott, ez gyakorlatilag behatárolja, hogy a nyugdíjasok nagy része azon az életszínvonalon kénytelen élni egészen élete végéig, mint korábban. Közben viszont a gazdaság kitermelte azt, hogy az aktív dolgozók nemcsak inflációkövető fizetésemelést kaptak, hanem reálbér-növekedés is volt.
„Az a nyugdíj, ami több mint tíz éve még az átlagbér 75 százalékát jelentette, most már csak 50 százalék körül van”
– magyarázta a Nyuszet soros elnöke.
Bálint Zoltán arról is beszélt, hogy a nyugdíjasok jelentős része információhiányban szenved, illetve nagyon egyoldalú tájékoztatást kap. A visszajelzések szerint nagyon sok időskorú belefásult a szegénységbe, és nem látja a kiutat, nem képes kitörni onnan vagy nem tudja, kitől kell segítséget kérni. Komoly probléma a szociális szegénység is, ugyanis nagyon sok az egyedül élő, elmagányosodott idős ember.
A Nyuszet soros elnöke szerint fontos lenne, hogy az elszegényedett vidékek és az elmagányosodott emberek is információkhoz jussanak, valamilyen társasághoz tartozhassanak, mert „egy ilyen kinyíló világ több megoldási lehetőséget rejthet számukra”.
A konferencia résztvevői egy nyugdíjas kerekasztal létrehozását vetették fel. Bálint Zoltán szerint erre a nyugdíjasok részéről régóta megvan már a hajlandóság, és bíznak abban, hogy a kormányzati szereplők is csatlakozni fognak az együttgondolkodáshoz.