A magyar miniszterelnök vétókkal akadályozhatja az Európai Unió Ukrajna-politikáját, az Oroszországgal szembeni közös fellépést és a Donald Trump által kivetett vámok elleni uniós válaszlépéseket is – írja elemzésében a Politico, melyet az atv.hu szemlézett.
A brüsszeli lap szerint Orbán Viktornak és a Fidesznek komoly kihívásokkal kell szembenéznie itthon, és
a 2010-es hatalomra kerülése óta az idei lehet a legnehezebb éve,
mert komoly ellenfél tűnt fel a politikai térben Magyar Péter személyében. A Politico cikke szerint a magyar kormány lépéseket tesz, hogy gyengítse a Tisza Párt elnökének lendületét. Az egyik ilyen intézkedés a választási törvény módosítása volt az elemzés szerint.
Hozzáteszik: a 2025-ös költségvetésben számos új támogatási program szerepel, egyebek mellett kedvezmények a kis- és középvállalkozásoknak, adókedvezmények a családoknak, kamatplafon a jelzáloghitelekre és kamatmentes hitelek a fiatal munkavállalóknak. Mint írják, ezekkel az Orbán-kormány a 40 év alatti szavazókat próbálja megnyerni, ahol a Fidesz támogatottsága hagyományosan alacsonyabb.
A cikk szerzője szerint az említett támogatások, kedvezmények jelentős költségekkel járnak, miközben a magyar gazdaság stagnál és a mérsékelt ipari megrendelések miatt visszaesett a 2024-es gazdasági növekedés. Arra is kitér az elemzés, hogy
Orbán Viktor globális gazdasági fellendülést vár attól, hogy Donald Trump visszatért a Fehér Házba.
A cikkben azt írják, a magyar kormány a kínai tulajdonú akkumulátorgyáraktól is sokat remél 2025-ben, de független elemzők jóval visszafogottabbak, és az Európai Bizottság is csak 2-2,5 százalékos növekedést prognosztizál.
Bár Brüsszel nemrég jóváhagyta Magyarország négyéves költségvetési tervét, a Politico szerint a magyar kormány nehezen tudja tartani az idei 3,7 százalékos GDP-arányos hiánycélt. Az év elején Magyarország már elveszített egymilliárd eurónyi uniós kohéziós forrást, és ha nem születik megállapodás a további EU-s pénzekről, a 2025-ös hiány 4-4,5 százalék lehet az elemzés szerint.
A Politico szerint a pénzügyi gondok egyre inkább Kína felé orientálhatják Magyarországot, ami viszont ellentétes Donald Trump geopolitikai stratégiájával. Mint írják, az említett problémák, korlátok miatt Orbán Viktor mozgástere csökkenhet az EU-ban, miközben megpróbálhatja befolyásolni az uniós döntéseket.