eur:
414.5
usd:
402.35
bux:
0
2025. január 9. csütörtök Marcell
Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter előadást tart a TECHXPO 2024 - Technológia, ami összeköt című konferencián a Millenárison 2024. november 21-én.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Ezeket a szankciókat alkalmazhatja Amerika Rogán Antal ellen

Pénzügyi és gazdasági intézkedések, illetve tilalmak érvényesek a listán lévőkre.

Az Egyesült Államok Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) kedden szankciós listára tette Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét. A tárcavezető így rákerült a Különlegesen Kijelölt Állampolgárok és Blokkolt Személyek (SDN-lista) névsorára, arra a listára, amelyen az Egyesült Államok kormányzata által különféle okokból pénzügyi és gazdasági szankciók alá helyezett személyek, vállalatok és szervezetek vannak.

David Pressman távozó amerikai nagykövet keddi sajtótájékoztatóján azzal indokolta a lépést, hogy a magyarországi rendszerszintű közkorrupcióban vezető szerepet játszik a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője. A magyar kormány részéről Szijjártó Péter külügyminiszter és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is bosszúnak nevezte Pressman lépését, míg lehetséges utódja, Bryan E. Leib amerikai politikai elemző reméli, hogy a következő években a Trump-adminisztráció alatt javulhatnak a két ország kapcsolatai, miközben Pressman lépését szégyenteljesnek nevezi.

Hogyan vetik ki ezt a szankciót?

A listára helyezéskor az Egyesült Államok kormánya számos forrásból szerez információkt, így többek között az Egyesült Államok illetékes kormányzati szerveitől, külföldi kormányoktól, az ENSZ szakértői testületeitől, valamint a sajtóból és más nyilvánosan elérhető jelentésekből. A nyomozók ezt követően alapos vizsgálatot végeznek, majd annak megállapításait és következtetéseit egy hivatalos bizonyítási feljegyzésben dokumentálják. Ebben szerepel az is, mely kritériumokat nem teljesíti az illető személy vagy szervezet.

A végleges döntés meghozatala előtt még egy felülvizsgálat történik, vagy konzultálnak az Egyesült Államok illetékes szervezeteivel (például: pénzügyminisztérium, igazságügyi minisztérium, külügyminisztérium stb.) vagy más államok szervezeteivel, ha szükséges – sorolta az Economx.

Milyen intézkedéseket jelent?

Az amerikai pénzügyminisztérium közleménye szerint

  • a szankciós listára felkerült személyek minden, az Egyesült Államokban lévő, illetve amerikai személyek birtokában vagy ellenőrzése alatt álló vagyona és vagyoni érdekeltsége zárolásra kerül, és azt be kell jelenteni az OFAC-nak.
  • minden olyan szervezetet is blokkolni kell, amely közvetlenül vagy közvetve, egyénileg vagy összességében legalább 50 százalékban egy vagy több blokkolt személy tulajdonában van.
  • hacsak az OFAC által kiadott általános vagy egyedi engedély nem teszi lehetővé vagy nem mentesíti, az OFAC szabályzata megtiltja az amerikai személyek által, illetve az Egyesült Államokon belül (vagy azon keresztül) végrehajtott minden olyan ügyletet, amely a megjelölt vagy más módon blokkolt személyek tulajdonát vagy tulajdonában lévő érdekeltségeket érinti.
  • azokat a pénzügyi intézményeket és más személyeket is szankciókkal sújthatják, amelyek bizonyos ügyleteket vagy tevékenységeket folytatnak az adott személlyel.
  • a tilalmak magukban foglalják bármely hozzájárulás vagy pénzeszköz, áru vagy szolgáltatás nyújtását bármely megjelölt személy által, számára vagy javára, illetve bármely hozzájárulás vagy pénzeszköz, áru vagy szolgáltatás átvételét bármely ilyen személytől.

Fontos, hogy az SDN-listára kerülés nem feltétlenül jár automatikusan beutazási tilalommal is az Egyesült Államokba. A pénzügyminisztérium közleménye nem is említi, hogy a szankciók ebben a konkrét esetben beutazási tilalmat is magukban foglalnának.

Miként lehet lekerülni a listáról?

Kérelmet kell benyújtani. Először az OFAC-nak kell írni, ezzel megkezdődik az eltávolítási felülvizsgálati folyamat. További információkat is benyújthat a szankcionált személy, például érveket vagy bizonyítékokat, amelyek azt igazolják, hogy a listán való szerepeltetéséhez nem áll rendelkezésre elegendő alap, vagy hogy a listára helyezést eredményező körülmények már nem állnak fenn.

A teljes petíciós eljárás hossza minden esetben egyedi. A felülvizsgálat időtartama számos tényezőtől függ, többek között: szüksége van-e az elbíráló ügynökségnek további információra, a petíció benyújtója milyen időben és gyorsan válaszol az elbíráló hivatal kérésére, az ügy konkrét tényeitől, valamint hogy szükség van-e ügynökségek közötti konzultációra.

Címlapról ajánljuk

Magyarics Tamás: készpénznek vehető a konzervatív fordulat Kanadában

A liberális Justin Trudeau lemondása után akár előre hozott választások is jöhetnek Kanadában, és a jelenlegi állás szerint még az idén biztosan a konzervatívok vehetik át a kormányzást – erről beszélt Magyarics Tamás az InfoRádióban. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora, külpolitikai szakértő szerint ugyanakkor az ország nem lesz az USA 51. tagállama.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.09. csütörtök, 18:00
Hámori Máté
Liszt Ferenc-díjas karmester, a Danubia Zenekar művészeti vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×