eur:
411.36
usd:
395.13
bux:
0
2024. december 27. péntek János
Long exposure of National Assembly with hungarian flag, Budapest, Hungary, 2023
Nyitókép: Julian Harenberg/Getty Images

Emelkedik a polgármesterek fizetése

A képviselők 171 igen szavazattal és hat tartózkodás mellett hétfőn elfogadták a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény módosítását, amely a polgármesterek fizetésének emeléséről rendelkezik.

A jogszabály értelmében a korábbi fix bérezés helyett a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó havi átlagos bruttó kereset alapján számítják ki a polgármesterek illetményét.

A főpolgármester a nemzetgazdasági átlagkereset hatszorosára, a megyei jogú városok és a fővárosi kerületek polgármesterei a nemzetgazdasági átlagkereset 4,5-szörösére jogosultak.

A sávos bérrendszer alapján a legkisebb, 500 vagy kevesebb lakosú települések polgármesterei a nemzetgazdasági átlagkereset 1,5-szörösét, míg a legnagyobb, 30 000 fő feletti lakosságszámú települések vezetői a nemzetgazdasági átlagkereset három és félszeresét keresik.

Az új illetményre október 1-től jogosultak a településvezetők.

Jövő január 1-jétől igényelhető a munkáshitel

A jövő január 1-jétől igényelhető munkáshitel szabályait is rögzíti az a jogszabály, amelyet 152 igen, nyolc nem szavazattal és 17 tartózkodás mellett fogadtak el a képviselők. A munkáshitel kamattámogatott, szabadon felhasználható, állami kezességgel biztosított kölcsön lesz, amelyet minden olyan 17 és 26 év közötti fiatal felvehet, aki már dolgozik, és nem jogosult diákhitel felvételére. A hitel részletszabályait a kormány rendeletben állapítja majd meg.

A Nemzetgazdasági Minisztérium által beterjesztett munkaügyet érintő rendelkezésekről szóló jogszabály emellett 2 hónapról 4 hónapra emeli az apasági szabadság igénybevételére nyitva álló időtartamot.

Módosul a munka törvénykönyve is, a jövőben legfeljebb 2 óra időtartamra, távolléti díj megfizetése mellett mentesítik a munkavégzés alól azokat a munkavállalókat, akik a választás napján munkaidő-beosztásuk miatt a szavazásban akadályoztatva lennének.

Kétéves moratórium lép életbe jövő januártól a fővárosi Airbnb-típusú lakáskiadásra, testkamerát kaphatnak a postások

Jövő január 1. és 2026. december 31. között nem vehető nyilvántartásba új magán- és egyéb szálláshely Budapesten - döntött az Országgyűlés, 131 igen, 27 nem szavazattal és 19 tartózkodás mellett. Az egyes pénzügyi és vagyongazdálkodási tárgyú törvények módosításáról szóló jogszabály szerint a moratórium nem vonatkozik azokra a szálláshelyekre, amelyek december 31-ig megindítják a szálláshely-minősítési eljárást.

A moratórium bevezetését azzal indokolták: a magánszálláshely-szolgáltatás erős hatást gyakorol az albérletpiacra és a lakhatási körülményekre is, különösen Budapesten.

A törvényalkotási bizottság módosítója nyomán a jövőben testkamerát kaphatnak elsősorban azok a postások, akik készpénzt kézbesítenek. Szintén bizottsági módosítóval került a jogszabályba a kártyával, elektronikusan fizetett borravalóra vonatkozó új szabályozás. Eszerint a jövőben a vendéglátóhelyek üzemeltetőinek nyilvántartást kell vezetniük az így kapott borravalóról, amelyet havonta kell a munkavállalóknak kifizetni.

Megszűnt Fekete-Győr András (Momentum) képviselői megbízatása

Megszűnt Fekete-Győr András képviselői megbízatása, miután az Országgyűlés 142 igen, 32 nem szavazattal kimondta a momentumos képviselő összeférhetetlenségét. A döntésre azért került sor, mert a Fővárosi Ítélőtábla októberben jogerősen elítélte a politikust hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt, amiért hat éve a Parlamentnél tartott tüntetésen füstgránátot dobott a rendőrök felé.

Fekete-Győr András az ellene indult eljárást "koncepciós pernek" nevezte, szerinte azért ítélték felfüggesztett börtönbüntetésre, mert a rendszer ellen és a magyar munkavállalók érdekeinek védelmében tüntetett.

A Momentum korábban azt közölte: Fekete-Győr András párttársának, Cseh Katalinnak, a Momentum volt európai parlamenti képviselőjének adja át országgyűlési képviselői mandátumát.

Hargitai János, a mentelmi bizottság KDNP-s elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy olyan eljárást folytattak most le, amelyet eddig még nem alkalmaztak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×