eur:
411
usd:
394.99
bux:
79356.66
2024. november 22. péntek Cecília
3d rendering smoke detector on ceiling in house
Nyitókép: Getty Images

Biztonságosabb otthon fillérekért: a füstérzékelő életet menthet

A fűtési szezon és a karácsonyi ünnepek közeledtével sajnos rendszeresen nő a lakástüzek száma. Az ilyen tragédiák többsége azonban elkerülhető lenne, ha a fűtési és elektromos rendszereket rendszeresen karbantartanánk, valamint a dohányzási szokásokban is körültekintőbbek lennénk. A megelőzés kulcsa a tudatosság és a rendszeres ellenőrzés.

A katasztrófavédelem adatai szerint 2024 első kilenc hónapjában 4611 lakástűz történt, amelyben 58 ember vesztette életét. Ez hét áldozattal több, mint a tavalyi év hasonló időszakában, annak ellenére, hogy a lakástüzek száma csökkent 2023-hoz képest. A legtöbb esetet elektromos meghibásodás, nyílt láng használata, ágyban dohányzás, a fűtési rendszer hibája vagy konyhai baleset okozta. Az érintett lakások közül mindössze 15-ben volt füstérzékelő, pedig ezek az eszközök már a tűz korai szakaszában figyelmeztethetnek, így elegendő időt biztosítanak a menekülésre és a segítség hívására.

Sajnos sokan a szerencsében bíznak

Évről évre figyelmeztetik a lakosságot a szakemberek, hogy a fűtési szezon kezdete előtt vizsgáltassák át fűtőberendezéseiket és kéményeiket. A hagyományos fűtésű ingatlanok esetében a kéményellenőrzés évente, míg a gázfűtéses rendszereknél kétévente térítésmentesen elvégezhető. A fűtési rendszerek átvizsgálását nyár végén vagy ősz elején érdemes elvégeztetni, különös figyelmet fordítva a csatlakozásokra és tömítésekre. Emellett nem szabad elhanyagolni az elektromos hálózat karbantartását sem, ugyanis a túlterhelés gyakran vezet tűzesetekhez: sok lakásban még mindig alumínium vezetékek találhatók, amelyek nem bírják el a nagy fogyasztású készülékek egyidejű használatát. Nem szabad túl sok eszközt egy helyiségben egyszerre működtetni, mert a túlmelegedés tüzet okozhat. Emellett a mobiltelefonokat, számítógépeket és más elektronikai eszközöket is áramtalanítani kell, amikor elhagyjuk az otthonunkat, munkahelyünket.

A cigarettázás és a nyílt láng használata különösen veszélyes

A karácsonyi időszakban különösen fontos elkerülni a nyílt láng használatát, például a gyertyákat és a csillagszórókat. Ha mégis gyertyát gyújtunk, soha ne hagyjuk felügyelet nélkül, és használjunk fémtálcát, hogy megakadályozzuk a tűz terjedését. Az égő cigarettacsikkek szintén veszélyesek lehetnek: nem megfelelő kukába dobva a parázs hamar lángra lobbanthatja az éghető anyagokat.

A lakástüzek során az emberek gyakran tehetetlenné válnak és többnyire nem is a tűz, hanem a füst végez az áldozatokkal. Például, ha valaki elalszik egy égő cigarettával, és a parázs a takaróra vagy más textíliára esik, az elkezd izzani, füstölni. Mire a dohányos észreveszi a bajt, már túl késő lehet a menekülésre.

Füstmentesen biztonságosabb

Magyarországon több mint kétmillió felnőtt dohányzik, annak ellenére, hogy a dohányzás minden formája káros az egészségre. Gyakran tévesen azt gondolják, hogy főleg a nikotin okozza az ártalmakat, pedig a tudomány mai állása szerint nem elsősorban a nikotin, hanem a cigaretta égése során felszabaduló füst és kátrány felelős a legtöbb dohányzással kapcsolatos megbetegedésért. A dohányzás minden formája káros, ezért az egészségünkért és biztonságunkért úgy tehetünk a legtöbbet, ha egyáltalán nem dohányzunk, vagy ha már elkezdtük, teljes mértékben leszokunk, hiszen már az első cigarettamentes naptól jelentősen csökken a megbetegedés kockázata. Aki a leszokás mellett dönt, azt mindenben támogatni kell.

Az ismert kockázatok ellenére sokan mégsem hagynak fel a dohányzással, de nekik is érdemes tájékozódni az ártalomcsökkentés lehetőségeiről. Ma már több olyan alternatíva is létezik, amely égés nélkül működik, így használatuk során nem keletkezik füst és kátrány, és ezek akár 70-95 százalékkal is csökkenthetik a károsanyag-kibocsátást, továbbá minimalizálhatják a parázs okozta tűzesetek kockázatát. A füstmentes technológiáknak számos típusa létezik, amelyek mind működésükben, mind hatásukban eltérnek, érdemes róla megbízható forrásból tájékozódni. Ilyen például az elektronikus cigaretta, a dohánymentes nikotinpárna vagy a dohányhevítéses technológia. Fontos azonban, hogy ezek a füstmentes technológiák sem kockázatmentesek, mivel tartalmaznak többek között nikotint, amely függőséget okoz, valamint egyéb káros hatásai mellett megemeli a vérnyomást és a szívfrekvenciát. A károsanyag-kibocsátás csökkenése és az egészségügyi hatások közötti összefüggés további hosszú távú kutatásokat igényel. A legbiztonságosabb döntés, ha egyáltalán nem fogyasztunk nikotin- vagy dohánytartalmú termékeket.

A füstérzékelő beszerzése apró lépés, de életet menthet

A füstérzékelők felszerelése az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy megvédjük otthonunkat és szeretteinket a tűzesetektől. Ezek az eszközök azonnal riasztanak a tűz keletkezésekor, így elegendő időt adnak a biztonságos menekülésre. Szén-monoxid-érzékelők beszerzése is ajánlott, mivel a színtelen, szagtalan, de halálosan mérgező gáz csak így észlelhető. Fontos tudatosítani, hogy a két berendezés nem ugyanaz!

Ha lehetőségünk van rá, érdemes kombinált érzékelőt választani, amely mind a füstöt, mind a szén-monoxidot érzékeli. Az eszközök nem igényelnek különösebb karbantartást, csak az elemeket kell rendszeresen ellenőrizni. A füstérzékelőt célszerű a lakóterekben, a fűtőberendezések közelében elhelyezni, de a konyhát kerüljük, mivel a főzés során keletkező gőz beriaszthatja az érzékelőt. Lényeges arra vigyázni, hogy a füstérzékelő ne károsodjon fizikailag, ne legyen lefestve vagy letakarva. A füstérzékelők elemmel működnek, így nem függnek az elektromos hálózattól, és már tízezer forint alatt is beszerezhetők.

A megelőzés kulcsa a tudatosság és a rendszeres ellenőrzés

A legfontosabb, hogy gondoskodjunk a saját és környezetünk biztonságáról, és tegyünk meg minden észszerű óvintézkedést, amit megtehetünk. Egy egyszerű füstérzékelő telepítése életet menthet, de ne feledkezzünk meg az érzékelők, valamint a fűtési és elektromos hálózat ellenőrzéséről sem. Erre hívja fel a figyelmet az Európai Füstérzékelők Napja.

A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.

Címlapról ajánljuk
Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.

Aki fittyet hány a hóhányásra, csúnyán megjárhatja

A hirtelen jött hideg és hóesés nem csak az autósokat, a tömegközlekedőket, de a gyalogosokat is próbára teszi. Az ingatlantulajdonosoknak pedig fokozott figyelmet kell fordítaniuk a környezetükre, hiszen a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk, jogi felelősség terhelhetik őket, ha valaki elesik és megsérül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×