eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Képviselők az ülésteremben a Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén 2018. december 11-én. Az EP ezen a napon megszavazta a migránsok legális uniós beutazási kereteit rögzítő, humanitárius vízum bevezetését kezdeményező jelentést.
Nyitókép: MTI/EPA/Patrick Seeger

Jókora összeg üti a markát a távozó magyar EP-képviselőknek is

A lelépési pénz mellett két magyar politikus európai nyugdíjara is jogosult lesz.

Az EP-képviselők – főszabály szerint – minden hivatalban töltött évük után egy havi tiszteletdíjjal számolhatnak, amit átmeneti ellátás címen kapnak meg. Ugyanakkor a képviselők legalább hat hónapnyi illetményre jogosultak. Így akik csak egy ciklust, azaz öt évet töltöttek Brüsszelben, azoknak is fél évnyi pénz üti a markát. Mivel jelenleg 10 377 euró a képviselői tiszteletdíj, mindez 62 262 eurót, csaknem 25 millió forintot jelent – írja a 24.hu.

Jelen helyzetben hét ilyen magyar képviselő van: Hidvéghi Balázs (Fidesz), Trócsányi László volt igazságügyi miniszter (Fidesz), Tóth Edina (Fidesz), Rónai Sándor (DK), Ara-Kovács Attila (DK), Cseh Katalin (Momentum), Donáth Anna (Momentum) és Gyöngyösi Márton (Jobbik).

A fideszes Járóka Lívia ugyan húsz éve lett EP-képviselő, de 2014-ben nem került be az EP-be (akkor 10 havi végkielégítést kaphatott), és csak 2017-ben, Pelczné Gáll Ildikó lemondása után lett ismét tagja a testületnek. Ezért ő most hét havi búcsúpénzre számíthat, ami 72 368 euró (közel 30 millió forint).

Három EP-képviselőnk két ciklust, azaz tíz évet dolgozott az EP-ben, nekik már 103 770 euró, azaz 41 millió forint jut: az MSZP-ből a ciklus közben kilépő Ujhelyi István és a fideszes Bocskor Andrea és Deli Andor.

A fideszes Kósa Ádám – az első olyan európai parlamenti képviselő, aki jelnyelven kommunikál – 2009-ben került be az Európai Parlamentbe, így neki 155 655 euró jár, hozzávetőleg 61,5 millió forint.

A lap megjegyezi, hogy a volt EP-képviselők 63 éves koruktól európai nyugdíjra is jogosultak lesznek, minden teljes év után a havi tiszteletdíj 3,5 százalékát kapják meg. A most távozók közül Trócsányi László – a Károli Gáspár Református Egyetem rektora – és Ara-Kovács Attila koruknál fogva máris jogosultak erre, ez nekik havi 1816 eurót (720 ezer forintot) jelent, ami a magyar átlagnyugdíj háromszorosa.

Címlapról ajánljuk

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

A 3 éves bérmegállapodást egyszerre tartja ambiciózusnak és a munkavállalók szempontjából kompenzációnak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége. A munkaadói oldal kigazdálkodhatónak tartja 2025-re az egyszámjegyű minimálbér- és garantált bérminimumemelést, de azt azért jelezték, hogy főleg a kisebb vállalkozásoknál igencsak sok cég szűnt meg az elmúlt 2 évben. Szerintük egyértelműen a kisebb vállalatok voltak ennek az időszaknak a vesztesei. A munkaadói oldalon úgy látják, hogy a magyar piac elsősorban a termelékenység növelésével tudná jobban megtartani a munkaerőt, nem pedig a jelentős minimálbéremeléssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×