Az EP minden képviselője tiszteletdíjat kap, ennek bruttó összege havi 10 075 euró, amelyből az uniós adó és biztosítási járulékok levonása után kerekítve 7854 euró marad. A politikusok ezen felül számos juttatásban részesülnek, amelyek a parlamenti munkájukkal együtt járó kiadásaikat fedezik - írta összegzésében a Népszava.
A legnagyobb kiegészítő tétel az általános költségtérítés, havonta 4950 euró. A képviselőknek ebből kell fedezniük a megválasztásuk szerinti tagállamban felmerülő költségeket, például az irodájuk fenntartási költségeit, a telefon- és postaköltségeket, a munkájukhoz szükséges számítógépek és más berendezések beszerzésének, működtetésének és karbantartásának költségét. Ezzel a csaknem 5 ezer euróval nem kell elszámolniuk.
Ezen felül jár nekik napi 350 euró napidíj a parlamenti tevékenységük során felmerülő egyéb költségek – szállás, étkezés – fedezésére. Ezt azonban csak akkor folyósítják a számukra, ha a hivatalos jelenléti íven aláírásukkal igazolták a jelenlétüket. (Elég az aláírás, a jelenlétet senki nem ellenőrzi, így aztán vannak szép számmal, akik csak aláírni járnak a EP-be, ahogyan azt újságírók többször leleplezték - jegyzi meg a lap.) Az EP tagjaitól ugyanakkor
megvonható a napidíj fele, ha a plenáris üléseken tartott név szerint szavazások legalább a felén nem vettek részt, még akkor is, ha az adott napon igazolták a jelenlétüket.
A képviselők elszámolhatják utazási költségeiket is, mivel a parlamenti ülések Brüsszelben vagy Strasbourgban zajlanak. Bemutatott bizonylatok alapján az EP megtéríti az első osztályra szóló repülő- és vonatjegyeiket, ha pedig autóval utaznak, kilométerenként 0,58 euró térítést kapnak, legfeljebb 1000 kilométerig. Ezen túl átalányösszegű juttatásra jogosultak egyéb útiköltségeik – például autópályadíj, vagy többletpoggyász után fizetendő – díj fedezésére. Ha konferenciákra vagy más hasonló rendezvényre utaznak, egy csaknem 5000 eurós keret erejéig ezeket is elszámolhatják.
Nem tartozik az EP-képviselők fizetéséhez az, hogy 28 696 euróból foglalkoztathatnak asszisztenseket, akik nem lehetnek a hozzátartozóik. Az ő járandóságukat az EP fizeti a képviselői keretből. (A francia szélsőjobboldali Marine Le Pen – aki 2004-2019 között volt az EP tagja – és társai azért állnak bíróság elé idén ősszel, mert európai pénzből fizettek olyan asszisztenseket, akik a politikus akkor még Nemzeti Frontnak nevezett pártjának dolgoztak törvénytelenül - emlékeztetett a Népszava).
A volt EP-képviselők 63 éves koruktól öregségi nyugdíjra jogosultak. Ennek összege attól függ, hogy hány évig voltak az EP tagjai, de sok-sok évi EP-s munka után sem lehet több, mint egykori tiszteletdíjuk 70 százaléka.