eur:
411.23
usd:
392.23
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.

Az európai parlamenti választás eredménye után a pártok nem kapnak állami támogatást. A parlamenti választásokon az egyéni és listás eredmények súlyozott átlaga alapján egy százalék fölötti pártok kapják meg a legjelentősebb állami támogatást. Ezen kívül a parlamenti ötszázalékos küszöböt átlépő pártok kapják meg a teljes összeget, továbbá a parlamenti pártok korábban alapíthattak saját politikai céljaikkal összefüggő tudományos, kulturális kérdések támogatására pártalapítványokat, és ezen felül még a jelöltállítás után is jön egy bizonyos dotáció - sorolta az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor.

Az európai parlamenti választások egyfajta főpróbát jelentenek az országos parlamenti választások előtt.

"A pártoknak már ez is lehet a céljuk, nevezetesen, hogy hivatalos kampányban megmutassák magukat, szereplési lehetőséghez jussanak, mert ez predesztinálja őket esetleg a két év múlva sorra kerülő parlamenti választáson egy olyan eredmény elérésére, ami után akár állami támogatás is jár. Azt is tegyük hozzá azonban, hogy a mostani voksoláson, amelyik párt vagy személy bejut mondjuk egy önkormányzatba, vagy egy pártlista bejut az Európai Parlamentbe, ott nemcsak a képviselői mandátumot nyerik el, hanem a képviselőnek mindig van egyfajta kerete szakértőkre, tanácsadókra, tehát áttételesen a pártok is állami támogatáshoz juthatnak. Tehát ha alulról szerveződik egy párt, nyilvánvalóan csak magánszemélyek adományaira hagyatkozhat, és ez az egyetlen módja annak, hogy állami dotációhoz jusson" - mutatott rá.

Vagyis kifejezetten állami támogatásra a választáson elért eredmény után csak az országgyűlési választással összefüggésben, legközelebb 2026-ban számíthatnak a pártok. Akkor "több rétegben" jár állami dotáció: a jelöltállítás után egy százalékot felülmúlt eredmények alapján a parlamenti ötszázalékos küszöb elérése esetén, illetve a pártalapítványok dotációjaként.

"Több tudományos publikáció is született arról, hogy a pártok finanszírozásának nagy része ezekből az összegekből történik. Magánszemélyek is adhatnak támogatást pártoknak, de a külföldről szerzett támogatásokat szigorúan korlátozza a törvény, nyilván a szuverenitás védelmében" - mondta még Cservák Csaba.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mészáros Melinda a bérmegállapodásról: nagyon kemény tárgyalásokon értük el az eredeti célunkat

Mészáros Melinda a bérmegállapodásról: nagyon kemény tárgyalásokon értük el az eredeti célunkat

Megszületett a bérmegállapodás a versenyszféra és a kormány Állandó Konzultációs Fórumán, három évre szólóan. Kiderült, mennyivel emelkedik a következő három évben a minimálbér és 2025-ben a garantált bérminimum. Lesznek azonban olyan esetek, amikor újratárgyalásra lesz szükség.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×