eur:
402.41
usd:
348.09
bux:
96233.38
2025. június 17. kedd Alida, Laura
Nyitókép: Pixabay

1248 magyar vár ilyen életmentő műtétre

Tavaly tovább emelkedett a magyarországi szervdonációk és ennek következtében a szervtranszplantációk száma. 2023-ban több vese-, máj- és szívátültetést végeztek, mint az azt megelőző évben - közölte az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) Transzplantációs Igazgatósága.

Az elmúlt évben az OVSZ 186 donorjelentést fogadott 44 kórházból, végül 131 donáció valósult meg elhunyt szervdonorból 38 kórházban. Agyhalottból 413, élődonorból pedig 44 szervet távolítottak el transzplantációs céllal.

A közlés szerint az Eurotransplant együttműködésben 85 külföldi donorszerv beültetése történt meg Magyarországon tavaly, ezek között 55 vese, 16 máj, 11 szív, egy hasnyálmirigy és két tüdő volt. Az elhunyt donoros szervátültetések 23,3 százaléka külföldi szervvel történt.

Az elmúlt évben a négy egyetemi városban működő hét szervtranszplantációs központban összesen 409 szervátültetés történt, 365 esetben elhunyt donorból és 44 esetben élőből eltávolított szervvel.

Kiemelték: tavaly végezték a tizenkétezredik transzplantációt Magyarországon.

Az összegzés szerint

a 409 szervátültetésből 265 veseátültetés volt, amelyből a legtöbbet, 148-at a Semmelweis Egyetem (SE) Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikán végeztek.

A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sebészeti Intézetének Transzplantációs Tanszéken 27 veseműtét volt. A Pécsi Tudományegyetem Sebészeti Klinika transzplantációs osztályán 41, a Szegedi Tudományegyetem Sebészeti Klinika Transzplantációs Osztályán 49 vesetranszplantációt végeztek tavaly.

Szívátültetést tavaly 52 alkalommal végeztek, ebből az SE Városmajor Szív- és Érgyógyászati Klinikáján 44-et, nyolcat pedig a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézetben.

Az Országos Onkológiai Intézet bázisán működő Semmelweis Egyetem Mellkas-sebészeti Klinikán 11 tüdőátültetést végeztek tavaly.

Szintén tizenegy esetben történt kombinált vese- és hasnyálmirigy-átültetés, kilenc műtétet a Semmelweis Egyetemen, kettőt pedig a Pécsi Tudományegyetemen végeztek.

Májtranszplantációt 70 esetben végeztek tavaly.

Transzplantációs várólistán 2023-ban 1791 beteg fordult meg, 536 új beteg került fel várólistára, az év végén pedig 1248 beteg várakozott életmentő szervátültetésre. (2022 év végén 1255 beteg várakozott).

A transzplantált betegek várakozási ideje a tüdőátültetés esetén volt a legrövidebb, 0,72 év. Szív- és májátültetésre átlagosan 0,84 és 0,87 évig várakoztak a betegek. A kombinált vese- és hasnyálmirigy átültetése esetén 2,79 év, valamint a vesetranszplantációnál 3,16 év volt az átlagos várakozási idő - közölte az OVSZ.

Címlapról ajánljuk
Nem akartam emlékezni, az nekem nem segített – először és utoljára szólal meg a magyar Gulag túlélője

Nem akartam emlékezni, az nekem nem segített – először és utoljára szólal meg a magyar Gulag túlélője

Megtaláltuk a magyar Gulagnak nevezett internálótábor utolsó ismert túlélőjét. Az 1929-ben született Szabó Zoltán megjárta az Andrássy út 60-at, 1950 és 1953 között pedig több internálótáborban – Kistarcsán, Isaszegen, Bernátkúton, Tiszalökön és Recsken – is raboskodott. A 96 éves férfi 72 évig a legközelebbi családtagjain kívül senkinek sem beszélt a vele történtekről, még a szakirodalom és az emlékhelyet működtető Recski Szövetség sem tudott a létezéséről. Az InfoRádióval kivételt tett, viszont leszögezte, hogy hosszú életében először és utoljára hajlandó megszólalni ebben a témában, és a lakhelyét is titokban akarja tartani. Mint kiderül, ez az emlékeivel is így volt.

Csicsmann László: ellentétes az USA érdekeivel, hogy katonai úton rezsimváltást érjen el Iránban

Az Egyesült Államoknak nem érdeke belesodródni az Izrael és Irán között kialakult fegyveres konfliktusba, Donald Trump inkább Amerika gazdasági érdekeit tartja szem előtt – mondta az InfoRádióban a Közel-Kelet-szakértő.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.17. kedd, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×