Infostart.hu
eur:
380.87
usd:
321.88
bux:
0
2026. február 4. szerda Csenge, Ráhel
Nyitókép: Lázár János/YouTube

Lázár János a Blikknek: a kormány részben szándékosan drágítja az autóhasználatot

A 14 éven aluliak mellett a közalkalmazottak és a hátrányos helyzetűek is ingyen használhatnák a közösségi közlekedést Magyarországon. A cél, hogy az embereket inkább a tömegközlekedés felé tereljék.

Különleges interjút adott Lázár János építési és közlekedésügyi miniszter a Blikknek, melyben szó volt az ingyenes tömegközlekedési lehetőségek mellett az autóhasználat drágulásáról, a MÁV-nál történt kirúgásokról, valamint a Márky-Zay Péterrel való viszonyáról.

Az Infostart is hírül adta Lázár János azon koncepcióját, miszerint ingyenessé válhatna a tömegközlekedés, a MÁV és a Volán járatain való utazás a 14 év alattiak számára. Idővel tovább körvonalazódott a felvetés, és a miniszter most világossá tette: a gyerekek mellett a közalkalmazottak és a hátrányos helyzetűek is térítésmentesen használhatják majd a közösségi közlekedést.

A tárcavezető arról is nyíltan beszélt, hogy az ötlet még nem végleges, az önkormányzatokkal kell leegyeztetni, vállalják-e az ingyenességet.

Eddig az sem volt ismert, mikortól léphet életbe az intézkedés, de a miniszter most erre is kitért: jelezte, a terv az, hogy a 14 év alattiak március 1-től már ingyen utazhassanak.

Hogy ez a határidő él-e a közalkalmazottak és a hátrányos helyzetűek esetében is, az nem egyértelmű, de az elmondottakból úgy tűnt, hogy rájuk talán egy későbbi, meg nem nevezett időpont vonatkozna.

Lázár János hangsúlyozta, rengeteg jegyfajta, kedvezmény, díjtámogatás van forgalomban, amit szeretnének egyszerűsíteni vonatra és autóbuszra egyaránt. Ez rendkívüli horderejű változás lenne, hiszen körülbelül 4,5 millió ember használja a tömegközlekedést napi, heti rendszerességgel.

A miniszter arról is beszélt, hogy a kormány szeretné az olcsó tömegközlekedés felé terelni az embereket, mert ez sokkal jobb a környezetnek. Emlékeztetett rá, hogy nem csak az autópálya-matrica drágult, hanem mielőtt valaki a slusszkulcsot a kocsiban elfordítja, máris hatalmas összegeket fizet: adók, járulékok, fenntartási költségek, az üzemanyag és a parkolás.

Hozzátette, a kormány részben szándékosan drágítja az autóhasználatot, részben viszont külső tényezők hatásáról van szó, például EU-s irányelvekről. Erre példaként azt hozta, hogy 2024 végére nagyjából hasonló autópályadíj-struktúrákat kell bevezetni egész Európában.

Címlapról ajánljuk
Nipah-vírus – Eldördülhet-e valaha a startpisztoly?

Nipah-vírus – Eldördülhet-e valaha a startpisztoly?

Jelenleg sem Magyarországon, sem az Európai Unió területén nem azonosítottak Nipah-vírussal fertőzött esetet – mondta az InfoRádióban az egészségügyi veszélyhelyzeti általános helyettes országos tisztifőorvos. Torma Albert arról is beszélt, van-e esély arra, hogy világjárvány alakul ki.

Szakértő a Beneš-dekrétumokról: nem kedvező a szlovákiai magyaroknak, hogy kampánytéma lett az ügy

Érdekük a szlovák politikai erőknek, hogy Magyarországon kampánytéma legyen a Beneš-dekrétumok ügye még akkor is, ha a két fő rivális párt nagyjából egyetért a helyzet megítélésében – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Tárnok Balázs, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet kutatásért felelős igazgatója, a Szlovákiai Magyar Szövetség külügyi szakértője.
inforadio
ARÉNA
2026.02.04. szerda, 18:00
Papp Bence
labdarúgóügynök, Tóth Alex képviselője
Nagy változás jön a magyar közbeszerzéseknél

Nagy változás jön a magyar közbeszerzéseknél

Az államok innovációtámogatási eszköztárában létezik egy páratlan eszköz, amely képes a közszolgáltatások hatékonyságának növelésére, a kritikus társadalmi-gazdasági és környezeti kihívások kezelésére, és egyben lehetőséget ad az innovatív KKV-k és startupok piaci megerősítésére és ezáltal a tudásalapú gazdaság építésére. Ezt az eszközt, az innovációs közbeszerzést, kevés országban használják ki a lehetőségeinek megfelelően. Kutatások is bizonyítják, hogy ahol nagyobb az innovációs közbeszerzés aránya az összes közbeszerzésen belül, azokban az országokban eredményesebben működik az innováció. Az Európai Gazdasági Térségen belüli – ezen a téren is - vezető országok listája elég meggyőző: Finnország, Egyesült Királyság, Észtország, Dánia, Svédország, Svájc. Magyarország ezen a területen ma még nem áll előkelő helyen az EU-tagországok között, de az elmúlt hónapokban létrejöttek a változás alapvető feltételei.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×