eur:
408.47
usd:
358.92
bux:
88670.9
2025. április 23. szerda Béla
Bed in hallway. The concept of working stressful environment
Nyitókép: sudok1/Getty Images

Magyarország jóval kevesebbet költ egészségügyre, mint más EU-s tagállamok

Hazánk is hátrébb csúszott tavaly a 24 országból álló mezőnyben az Eurostat jelentése szerint, bár az egész Európai Unióra jellemző volt, hogy csökkentek a GDP-arányos egészségügyi kiadások.

Uniós szinten a betegbiztosítási és egészségügyi kiadások a GDP százalékában mérve 8,1 százalékot tettek ki tavaly, ami 0,4 százalékpontos csökkenést jelent 2021-hez képest - írja az Euronews az Eurostat kutatása alapján. A mutató csak Szlovéniában és Luxemburgban emelkedett, míg Cipruson változatlan maradt, minden más uniós tagállamban csökkent az Eurostat előzetes, becsült adatai alapján.

A kiadások legnagyobb mértékű csökkenését Bulgáriában (-1,1 százalékpont) regisztrálták, ezt követi Magyarország (-0,9 százalékpont), Litvánia és Írország (mindkettő -0,8 százalékpont).

A GDP-arányos egészségügyi kiadásokat vizsgálva az élen Franciaország áll 10 százalékkal, őket követi Németország 9,7 százalékkal, a bronzérmes pedig Szlovénia 8,6 százalékkal. Szintén magas még Ausztriában (8,5 százalék) és Belgiumban (7,8 százalék). Ezzel szemben Bulgáriában (4,2 százalék), Írországban (4,6 százalék), Magyarországon, Litvániában (mindkettő 4,7 százalék) és Észtországban (4,8 százalék) a legalacsonyabb az arány.

Mint írják, Magyarország továbbra is hátul szerepel a listán, és még rosszabb helyen áll, mint egy évvel korábban, mivel Észtország és Litvánia is feljött elé, így hazánk hátulról a harmadik. 2022-ben már csak Írországban és Bulgáriában költött kevesebbet az állam egészségügyi ellátásokra.

Az adatok a szociális védelmi kiadásokra vonatkozó korai becslésekből származnak, melyek az Integrált Szociális Védelmi Statisztikák Európai Rendszerének (ESSPROS) fő mutatói, és melyeket az adatszolgáltató országok önkéntes alapon szolgáltatnak.

Címlapról ajánljuk

Máté-Tóth András: Ferenc pápa olyan úton indította el az egyházat, amely évtizedekig meghatározó lesz

A hétfőn lehunyt Ferec pápa örökségéről, végrendeletéről és a lehetséges utódjáról is beszélt az InfoRádióban Máté-Tóth András teológus, vallástudós, a Szegedi Tudományegyetem Vallástudományi Tanszékének alapítója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.23. szerda, 18:00
Gyulay Zsolt
a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatója, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke
Trump szavaira tépik a dollárt

Trump szavaira tépik a dollárt

Az, hogy Donald Trump amerikai elnök élesen támadta a hosszú hétvégén is a Fed-elnököt, és megelőző kamatcsökkentéseket követelt, komoly részvénypiaci hangulatromlást és a dollár folytatódó hanyatlását okozta, így az euróval szemben 3,5 éves mélypontra bukott, ez pedig kapóra jött a forintnak, amely héthavi csúcsra ugrott a zöldhasúval szemben. A nap második fele azonban komoly fordulatot hozott, miután erősödni kezdett a dollár Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter szavaira, aki azt mondta, hogy a Kínával fennálló vámháború fenntarthatatlan, és arra számít, hogy a helyzet hamarosan enyhülni fog.  Ezt követően az amerikai piaczárást követő időszak is tartogatott izgalmakat kedd este, ugyanis Donald Trump kijelentette, hogy nem tervezi Jerome Powell, a Federal Reserve elnökének elbocsátását. A hírre mintegy fél százalékot erősödött a dollár az euróval szemben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×