eur:
414.01
usd:
396.67
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Recep Tayyip Erdogan török elnök, az iszlamista-konzervatív Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) jelöltje voksolni érkezik Isztambulban 2023. május 14-én, a török elnökválasztás első fordulójának napján. Törökországban május 14-én parlamenti választásokat is tartanak.
Nyitókép: MTI/EPA/Erdem Sahin

Leteperős török testőrök Budapesten - az ügy folytatódhat

Magánvádas ügyként folytatódhat a török elnöki testőrök által bántalmazott magyar férfi esete, a rendőrség ugyanis közvádas bűncselekmény gyanúját nem állapította meg.

Augusztus 20-án a török elnök Budapestre látogatott és az Erzsébet híd lábánál lévő Matild palotánál járt, amikor egy magyar férfi bemutatott neki, mert kifogásolja, ahogyan a törökök a kurdokkal bánnak, ezért a török elnök testőrei leteperték őt.

Bán Tamás az RTL Híradónak nyilatkozott. Mint mondta: "rám térdeltek, a fejemre, a veséimre, hátracsavarták a kezemet. Fogalma nem volt, hogy ezzel mégis mi a céljuk, mert durván nem bántalmaztak, hogy mondjuk ököllel ütöttek volna vagy megrugdostak volna.

A férfit a TEK emberei, tehát a magyar rendőrök mentették ki a szorult helyzetéből és átvitték Budára.

A Demokratikus Koalíció szerint az eset miatt Szijjártó Péter külügyminiszternek be kellett volna hívatni a török nagykövetet, az MSZP parlamenti frakcióvezetője Tóth Bertalan pedig írásbeli kérdést tett fel a legfőbb ügyésznek. Polt Péter ezt feljelentésként értékelte, ezért a rendőrség garázdaság vétségének gyanúja miatt vizsgálatot indított és megállapította, hogy nem történt közvádas bűncselekmény.

A határozat szerint a Magyarországra látogató török köztársasági elnök testőrei kiemelt személyvédelmi feladatokat láttak el és az erre vonatkozó különleges szabályok alapján a védett személyt ért atrocitás esetén intézkedési kötelezettség keletkezik.

Ennek végrehajtására adott esetben az intézkedés alá vont állampolgár személyiségi jogainak szükségszerű sérelmével kerülhet sor - olvasható a határozatban, amely azt is megállapítja, hogy a testőrök viselkedése nem volt kihívóan közösségellenes és nem helyezkedett szembe az általánosan elfogadott társadalmi normákkal illetve az együttélés szabályaival

Azzal az InfoRádió által megkérdezett büntetőjogász, Atalay Borbála is egyetért, hogy amit a török testőrök tettek az nem volt garázdaság, annak ellenére, hogy európai szemmel túlkapásnak tűnik az intézkedés

Mint mondta: abban egyet kell értenem a rendőrséggel, hogy ez garázdaságnak nem nevezhető.

A rendőrségi határozat azonban azt is megjegyzi, hogy a testőrök cselekménye alkalmas lehet a könnyű testi sértés vétség gyanújának megállapítására, ami már magánvádas eljárás tárgyát képezheti - hívta fel a figyelmet a büntetőjogász. Amennyiben a sértett erre hivatkozva feljelentést tesz, akkor az ügy még folytatódhat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×