eur:
406.82
usd:
380.33
bux:
76250.51
2024. november 8. péntek Zsombor
Csák János kulturális és innovációs miniszter beszédet mond a Magyar Innovációs Nagydíj pályázat elismeréseinek átadásán az Országházban tartott ünnepségen 2023. március 24-én.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

A nap, amikor eldőlhet a svédek NATO-csatlakozásának magyar sorsa

Rendkívüli ülést tart az Országgyűlés hétfőn. A törvényhozás napirendjére az ellenzék kezdeményezései mellett a svéd NATO-csatlakozás megszavazása is felkerült, de ezeket várhatóan megtárgyalni sem fogják.

Az ellenzék által kezdeményezett rendkívüli ülés hétfőn délután egy órakor, napirend előtti felszólalásokkal kezdődik. Ezt követően a parlament megszavazná Svédország NATO-csatlakozását, de várhatóan nem fogja, mert a Fidesz és a KDNP képviselői nem lesznek ott a tanácskozáson – ezt Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter jelentette be a Kormányinfón.

"Meglátjuk, hogy az ellenzék nem bojkottálja-e saját maga által kezdeményezett ülést, de úgy tudom, a Fidesz frakció nem fog részt venni az ülésen" – mondta.

Gulyás Gergely arról is beszélt a Kormányinfón, hogy a svéd NATO-csatlakozás egy éve húzódó magyar ratifikációja nem a kormányon múlik, hanem a kormánypárti frakció. Úgy véli, "méltányolható érveket" hoztak fel képviselők, például azt, hogy a svédekkel egy szövetségi rendszerben vagyunk az Európai Unióban, ahol nem úgy viselkednek, mint szövetségesek, hanem mint akik ellenségként tekintenek az országra, legalábbis

annak demokratikusan választott kormányára.

"Illene őket megkérdezni arról, hogy ha ilyen ellenségesen tekintenek ránk, akkor miért akarnak egy másik szövetségben a szövetségeseink lenni, vagy így lesz-e ezután is. Várjuk a választ" – mondta a miniszter.

A borítékolható határozatképtelenség miatt az Országgyűlés plenáris ülését a napirend előtti felszólalásokat követően minden bizonnyal berekesztik, így várhatóan elmaradnak az interpellációk, az azonnali kérdések, és a kérdések is.

Az ellenzék saját kezdeményezéseinek megvitatására sincs remény,

ugyanis a magyar családok megsegítéséről, a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok összeférhetetlenségi szabályairól, az Erasmus és a Horizont programok finanszírozásáról, a klímavédelmi vállalások erősítéséről, és a szélerőművek létesítéséről készített javaslatok. A Fidesz-KDNP távolmaradása miatt azonban ezek a témák legfeljebb csak ősszel kerülhetnek az Országgyűlés elé.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével tartott közös sajtótájékoztatót a miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülése után.

Robert Fico: két köztársasági elnök "a szlovákellenes erők mesterséges terméke"

Elítélte a pozsonyi parlament Andrej Kiska volt köztársasági elnöknek az adóügyben tett lépéseit. A határozati javaslatot azután szavazta meg a törvényhozás, hogy Kiskát adócsalás ügyében jogerősen elítélte a bíróság. Kiska politikai okokat lát az ügye mögött.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.11. hétfő, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
Nagyobb bajban van a világ, mint korábban gondolták: új elemzés látott napvilágot

Nagyobb bajban van a világ, mint korábban gondolták: új elemzés látott napvilágot

A központi bankok hálózatának új elemzése szerint az éghajlatváltozás okozta fizikai sokkok várhatóan jelentős mértékben, akár harmadával is csökkenthetik a globális gazdasági növekedést. A Network for Greening the Financial System (NGFS) legfrissebb jelentése rávilágít arra, hogy az éghajlati kockázatok gazdasági hatásai sokkal súlyosabbak lehetnek, mint azt korábban feltételezték - írta meg a The Guardian.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×